Sağlık

Cilt sorunları için öneriler

En sık karşılaşılan cilt sorunları akneler, lekeler ve kızarıklıklarla başa çıkabilmek için yapılması gerekenler çok kolay! Sadece doğru yöntemi bilmek gerekiyor…

Cilt bakımı deyince aklımıza uzun saatler alan maskeler, birbirinden pahalı ürünler gelir. Fakat alacağımız nemlendirici, tonik ve temizleyici ile günde 15-20 dakikamızı ayırarak cildimizin bakımını yapabiliriz. Özellikle geçiş mevsiminde olduğumuz şu günlerde artık cildimizin korunmaya ve bakıma daha çok ihtiyacı var.

Bu konuda görüşlerini aldığımız Dermal Skin Care Center Müdürü Melike Niksarlı pek çok hastalığın temelinde olduğu gibi cilt hastalıklarının temelinde de stres yattığını belirterek önemli açıklamalarda bulundu…

Stres ister istemez hayatımızda var ama kişi bir yerden sonra strese karşı direnebilmeli. Uzmanlar tarafından meditasyon, yogolar, ayurvedalar, aromaterapiler yapılması öneriliyor. Ama kişi bunları yapamıyorsa kendine hiç olmazsa günde 5-10 dk ayırabilmeli ve kendiyle baş başa kalmalıdır.

Bir bakıma bu da meditasyondur. Cilt problemleri genel olarak egzama, sedef, akne ve lekelerdir. Cildin durumunu ise nemsiz, hassas ve stresli olarak ayırabiliriz. Hava kirliliği, stres ve güneş ışınları gibi pek çok etken cildi olumsuz etkiliyor. Akne artık sadece bir ergenlik dönemi sorunu olmaktan çıktı. Bugün 35-40 yaş grubu kadınlar da akne sorunuyla bize geliyorlar. Bu aknelerin oluşumunda stres, beslenme biçimi ve cilde bakım çok etkili. Kuru bir ciltte her gün 5 milyar hücre oluşur, 5 milyar hücre de ölür ve dökülür.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.