Sağlık

Cilt kanserini önlemenin tek yolu, güneş ışınlarından korunmak!

Yaz aylarının korkulu rüyası olarak karşımıza çıkan cilt kanseri vakalarının yüzde %80’i güneşten korunma yollarıyla önlenebiliyor.

Cilt sağlığının ana etmeni olarak gösterilen güneşin zararlı etki yaratan UV ışınları aslında bizi sadece cilt kanseri hastalığının eşiğine götürmezken, göz sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz üzerinde de birçok olumsuz etki yaratıyor. Cilt kanseri vakalarının %80’i güneş ışınlarından korunarak önleyebiliriz. UVB ışınları yaz günlerinde daha yoğun olarak dünyamıza ulaşan, güneş yanıkları gibi erken dönem bulgularına ve cilt kanserine neden olan yüksek enerjili ışınlardır. UVA ışınları ise mevsimsel fark olmadan her zaman dünyaya ulaşan, ciltte lekelenmeleri, cilt kırışıklıkları, ciltte yaşlanma gibi geç dönem bulgulara yol açan düşük enerjili ışınlardır. Güneş, gözün merceği olan lens kısmında yangı yanıtı oluşturarak katarakta neden olabilmektedir ve ayrıca bağışıklık sisteminin gücünün azalmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenlerle güneşin zararlı etkilerinden korunmak için önlemler almalıyız.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için neler yapmalıyız?

Özellikle son yıllarda dünyaya daha dik bir şekilde ulaşan güneş ışınları, ozon tabakasındaki incelmenin ardından cilt kanseri görülme sıklığını en üst seviyeye çıkartmıştır. İlk olarak zararlı güneş ışınlarından korunmak için fiziksel olarak güneşten uzak durmamız gerekirken, saat 11:00 ile saat 16:00 arasında mümkün oldukça gölge bölgeleri tercih etmeliyiz.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.