Sağlık

Cilt hastalıklarını dikkate alın

Vücutta oluşan kızarıkların, kaşıntının, saç dökülmesinin ve sıkça görülen daha birçok rahatsızlığın çeşitli nedenleri olabiliyor. Siz siz olun geç olmadan önleminizi alın…

Dermatoloji Uzmanı Dr. Buket Pençe dermatolojik rahatsızların teşhisi için bazı testlerin yapılması gerektiğini vurguluyor.

Tüm vücutta hissedilen kaşıntının nedeni nedir?
Kaşıntının ne kadar süredir ve daha çok hangi bölgelerde olduğunun teşhis için önemi bulunmaktadır. Ancak yine de genel olarak bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
– Karaciğer hastalıkları
– Böbrek yetmezliği
– Guatr
– Bağırsak parazitleri
– Bazı parazitleri
– Bazı kan hastalıkları (anemi, polisitemi)
– Bazı kanserler (lösemi, lenfoma)
– Multipl skleroz
– Bazı psikiyatrik hastalılar
– Deri kuruluğu

Deride oluşan kızarıkların sebebi nasıl anlaşılır? Vücudumuzun neye alerjisi olduğunu nasıl anlarız?
Kızartı ve kaşıntılar kısa süredir varsa, en önemli neden alınan ilaçlar ve yenilen bazı yiyecekler olmalıdır. Diğer gördüğümüz nedenler ise çeşitli enfeksiyonlar, stres, lenfoma ve lösemi gibi kanserler, parazitler ve alkol alımıdır. Bazı testlerle, nedenin alerjik reaksiyon olduğu kesinleştikten sonra neye karşı alerji olunulduğu deri testleri ile belirlenebilir.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?
Saça uygulanan travmalar (sürekli sıkı bağlama, çok sık sıcak fön, boya, perma) gebelik ve sonrası, hormonal sorunlar, guatr, anemi, ateşli hastalıklar, bazı ilaçlar, yanlış diyet uygulamaları, ameliyatlardan sonra, stres, bazı ramotolojik hastalıklar(SLE, dermatomyozit), kanser hastalıkları, böbrek diyalizi, A vitamini fazlalığı, normali günde ortalama 100 tel olan saç dökülmesini artıran nedenlerdir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.