Sağlık

Cilt bakımında doğrular ve yanlışlar

Günümüz kadını için cilt bakımı vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Ancak iş, öyle arkadaş tavsiyesiyle, etraftan duyduklarınızla olmuyor. İyisi mi siz yazımızı okuyup cilt bakımında sık sık karşılaştığımız bilgilerden doğru ve yanlış olanları birbirinden ayırın…

Öncelikle su ve tonik dengesini sağlamalısınız. Cildinizin yaklaşık 5,5 seviyesinde pH seviyesine sahiptir. Oysa bu oran suda, kullandığınız suyun sertliğine göre, 9,5′e kadar çıkabiliyor. Tonik ise, cildinizin asit seviyesini normale döndürüp, dengeyi sağladığından, su kullanarak bu dengeyi tekrar bozmuş oluyorsunuz.

Piyasada satılan tonikleri daha dikkatli inceleyip kendinize uygun bir tanesini seçebilirsiniz. Bazı kadınlar gece ürünlerini, günlük olarak kullandıklarından daha ağır olmasını isterler ama aslında daha yoğun bir kreme ihtiyaç yoktur.

Belki gündüz kullandığınız kremden daha farklı özelliğe sahip bir ürünü tercih edebilirsiniz, mesela sıkılaştırıcı, ya da yaşlanmayı geciktirici ürünler gibi. Ama bunları da hafif ürünlerden seçebilirsiniz. Hem böylece sanki yastığınız yüzünüze yapışacakmış gibi bir kalıt da bırakmaz.

Gece ve gündüz ürünler

Gündüz ve gece ürünleri farklı olmalı. Bu yanlış bir bilgidir. Eğer cilt probleminiz yoksa tek yapmanız gereken bunu korumak için cilt bakımı yapmanız.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.