Sağlık

Cildinizi yaşlandıran etkenlerden kurtulun

Uzmanlar, yaşlanmayı durdurmanın imkânsız olduğunu, ancak cildin erken yaşlanmasına neden olan etkenlerin bilinmesi halinde süreci geciktirmenin mümkün olduğunu, yeşil çay ve soyanın yaşlanmayı geciktirdiğini belirtiyor. İşte cildin yaşlanmasına neden olan 8 etken: sigara, alkol, güneş, yetersiz beslenme, stres, uykusuzluk, soğuk ve genetik yatkınlık.

Açık tenliler korunmalı
Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Erdal şunları söyledi:
“Güneş, deri yaşlanmasını artıran en önemli faktör. Ülkemizde güneş, kışın bile kuvvetlidir. Hem yaz hem de kış öğlen saatlerinde (11:00 – 15:00 arası) güneşten kaçınmalı ve koruyucu ürünler kullanmalıyız. Hele açık tenliler güneşe çıkmamalıdır.”

Koyu tenliler de dikkat
Güneş, koyu tenlilerde de kırışıklık ve lekelere yol açar. Bu lekeler gebelik, hormonal tedavi ve doğum kontrol haplarının kullanılması ile daha da belirgin hale gelir. Güneşte uzun süre kalmak deri kanseri riskini de artırır. Bebek ve çocuklar da korunmalıdır.

Sigara cilde zararlı
Önemli bir deri yaşlanması nedeni de sigara ve alkol kullanımıdır. Günde beşten fazla ve 10 yıldan daha uzun süreli sigara içenlerde deri kırışıklıkları çok daha erken yaşlarda ortaya çıkar ve derin olur. Kış aylarında deri kuruluğu artar. Kuru deri kolay yaşlanır.

Yaşa uygun kozmetikler
Dermatolog tavsiyesi ile yaşa uygun kozmetiklerin kullanımı deri yaşlılığını geciktirebilir. 35 yaş üzerindeki bayanlarda deri tipine uygun nemlendirici ürün sabah kullanılmalıdır. Yaşlanmayı geciktirici gece kremleri de deri yaşlılığını azaltabilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.