Sağlık

Cildinizi sivilcelerden kurtarın

Cildinizde dolaşım sorunları var. Kılcal damarlarınız zaman zaman hiç de estetik olmayan görüntülere yol açıyor. Sivilceler ve yer yer kızarıklıklar ortaya çıkıyor. Ne yapmalısınız? İşte size kızarıklıklar ve sivilceler hakkında ayrıntılı bilgiler:

Öncelikle kan dolaşımını hızlandıran sebze ve meyveleri araştırın. Frenküzümü ahududu böğürtlen ve çilek gibi meyveler bu konuda can simidiniz olabilir. Ayrıca içerdikleri bol A vitamini sayesinde cilde pürüzsüz ve kadifemsi bir görünüm kazandırırlar.

Sivilce izleri
– Sivilce de iz oluşumu sanıldığının aksine asıl olarak derin kistlerin ve şiddetli enfeksiyonların olduğu vakalarda saptanmaktadır.

– Sivilcelerin kızlarda ve erkeklerde iz bırakma riski eşittir.

– Sivilcede oluşabilecek izin derecesini önceden saptamak mümkün olmamasına rağmen erken ve etkili tedavinin iz oluşumunu önlediği bilinmektedir.

– Sivilceler sıkılmadığı takdirde iz oluşturma ihtimali büyük ölçüde düşer

Sivilce ile ilgili yanlış bilinenler

Sivilceler cildin yeterince temizlenmemesi yüzünden oluşur. (YANLIŞ)
Sivilce esas olarak kir ya da yüzey yağları nedeniyle oluşmaz. Her ne kadar fazla yağlar ölü hücreler ve gün içinde biriken kirler cildi bakımsız gösterse de bunları elle ovalayarak temizlememelidir. Cildi temiz tutmanın kesinlikle birtakım yararları vardır ama aşırı yıkama vücudun daha fazla yağ üretmesine ve sivilcenin daha kötü olmasına neden olur. Bir miktar sebum derinin çok fazla kurumasını önlemek için gereklidir; dolayısıyla aşırı yıkama yarardan çok zarar getirebilir.

Yağlı gıdalar sivilceye neden olur. (YANLIŞ)
Artık günümüzde sivilceli kişilerde balıkyağı çikolata patlamış mısır süt ve yağlı yiyecekleri kısıtlama eğilimi ortadan kalkmıştır. Çünkü bilimsel araştırmalar sivilcenin beslenme ile bir ilişkisi olmadığını göstermektedir.

Stres sivilceyi etkilemez. (YANLIŞ)
Stres doğrudan doğruya sivilceye neden olmaz ama durumunu ağırlaştırabilir. Sivilceye yatkın insanlarda stresli durumlarda artan hormon üretimi sonucunda sivilcelerde alevlenmeler meydana gelebilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.