Sağlık

Çernobil Karadeniz’de kanseri artırdı mı?

TBMM Kanser Araştırma Komisyonu tarafından yapılan araştırmalar, 1986 yılındaki Çernobil faciasının Doğu Karadeniz’deki kanser vakalarını artırdığına dair bir emareye rastlanmadığını ortaya çıkardı.

Türkiye’deki kanser hastalığı konusunun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon üyeleri Rize ve Gümüşhane’deki temaslarının ardından bugün da çalışmalarını Trabzon’da yürütüyor.

Temaslarına Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki inceleme ile başlayan komisyon, daha sonra Trabzon Valiliği’ni ziyaret etti. Vali Vekili Aziz Mercan ile bir süre görüşen komisyon üyeleri, daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden ildeki kanser vakaları ve sağlık yatırımlarına ilişkin brifing aldı.

Komisyonu Başkanı Kemalettin Aydın, brifing öncesi yaptığı açıklamada, komisyon olarak, Nevşehir ve ABD’deki incelemelerinin ardından Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser vakalarında artışın olup olmadığı, Çernobil hadisesinin bölgede etkisinin olup olmadığını yerinde görmek, bilim insanları ve sivil toplum kuruluşlarından bilgi almak üzere 3 gündür bölgede olduklarını kaydetti.

Aydın, şu ana kadar yaptıkları incelemelerin uluslararası kanser değerlendirmesini yaptıklarında, Doğu Karadeniz’de hem Türkiye’nin diğer bölgeleri ile hem de dünya ile bir farklılığın olmadığını gördüklerini vurguladı. Bu konuda Ankara’daki bilim insanlarından aldıkları verilerin de bu doğrultuda olduğunu anlatan Aydın, bölgeden aldıkları verilerin de bunu gösterdiğinin altını çizdi.

“Çernobil’in etkisi yok”

Komisyon Başkanı Aydın, incelemelerinde ayrıca, 1986 yılındaki Çernobil faciasının Doğu Karadeniz’deki kanser vakalarını artırdığına dair bir emareye rastlanmadığı bilgisini verdi. Aydın, şöyle konuştu:

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.