Sağlık

Çalışan anneler bebeklerini nasıl emzirmeli?

Son yıllarda yapılan çalışmalar, emzirmenin bebeğin beyin gelişimini desteklediğini, obezite ve diyabet gibi hastalık risklerini de azalttığını gösteriyor.

Emzirme, anne ile bebeğin baş başa kalabildiği, anne-bebek arasında en yakın temasın sağlandığı çok özel bir süreç. Mükemmel ve eşsiz bir besin içeriğine sahip olan anne sütü, aynı zamanda bebeğin mikrobik hastalıklardan korunmasında önemli rol oynuyor.

Emzirme anne sağlığı açısından da önemli avantajlar sunuyor. Örneğin, emziren annelerde doğum sonrası kanamalar daha az oluyor, meme ve yumurtalık kanseri, kemik erimesi gibi hastalıkların görülme riski azalıyor.

Başarılı bir emzirme süreci için doğru bir başlangıç yapılması gerektiğini söyleyen Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilda Çerçi Özkan, “Bebeğini besleyebilme içgüdüsü, bazen annelerde yoğun bir kaygıyı da beraberinde getirir. Bu dönemde anneye güven telkin etmek, olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmak ve destek olmak çok önemlidir” diyor.

Emzirmenin sabır işi olduğunu unutmayın

Dr. Hilda Çerçi Özkan, başarılı bir emzirme için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor.

Anneler, kendilerini psikolojik olarak emzirmeye hazırlamalı, emzirmenin bir sabır işi olduğunu bilmelidir. Sütün gelmesini beklemeden bebek doğar doğmaz ilk yarım saat içerisinde emzirmeye başlanmalı. Bu sürede bebeğe kesinlikle şekerli su verilmemeli. Doğumdan itibaren her ağlama ya da süt isteme durumunda, saat sınırlaması olmaksızın bebekler emzirilmeli. İlk haftalarda 3 saatten fazla uyuyan bebekler, uyandırılarak da olsa emzirmek gerekiyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.