Sağlık

Büyüme çağında obeziteyle mücadele

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan obezite bugün çocukları da etkisi altına almaya başlıyor. Her gün gazetelerde hangi ülkede ne kadar obez çocuk oranı olduğunu yayınlayan haberlerle karşılaşabiliyoruz.

Büyüme çağında hareketsiz kalan çocuklar ilerleyen yaşlarda obezite sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor. Çocuk yaşta edinilen doğru alışkanlıklar obezite gibi tehlikelerden korur.

Uzmanlar da konun ciddiyetine önemle değiniyor ve daha sağlıklı bir yaşam için neler yapmamız gerektiğini bizlere anlatıyorlar. Uzmanlara göre sağlıksız yaşamanın en önemli nedenlerinden biri hareketsizlik.

Çocukların da hareketsizliğin var olduğu ortamlarda yaşamaları onların da hareketsiz hale getiriyor ve erken yaşta obezite gibi çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmalarına neden oluyor. Çocuklarınızda bu tip problemlerin oluşmasını engellemek için neler yapabilirsiniz işte size birkaç ipucu…

Neler yapılabilir?

Hareket etmek, spor yapmak gibi alışkanlıklarınız yoksa anne baba olarak bu alışkanlıkları ilk önce siz edinmelisiniz, çünkü çocuğunuzun en önemli rol modeli sizsiniz.

Çocuğunuza olabildiğince erken yaşta çeşitli jimnastik hareketleri öğretmelisiniz. Çocuğunuzun hangi yaşta hangi jimnastik hareketini öğrenmesi gerektiğini bir uzmana sorarak öğrenmelisiniz, çünkü yapacağınız en ufak bir yanlış çocuğunuz için sonraki dönemlerde problem yaratabilir.

Çocuğunuza öğrettiğiniz hareketlerde fiziksel gelişimin tek bir öğesine takılı kalmayın, farklı hareketleri birleştirerek fiziksel gelişimin birçok noktasını destekleyin. Çocuklarınıza yaptırdığınız aktivitelerde el-göz ve ayak-göz koordinasyonu sağlayan hareketler yaptırmaya çalışın.

Örneğin top atıp-yakalama oyunu el-göz koordinasyonunu oldukça destekleyen bir aktivitedir. Futbol oyununa benzer oyunlar ise ayak-göz koordinasyonunu destekleyen aktiviteler olarak bilinirler.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.