Sağlık

Bunlar kanserin işaretleri

Nedenini belirlemek genelde güç olan ancak kanserle yakından ilişkisi bulunan belirtileri listeleyerek, hastalara bu konularda dikkatli olmalarını salık veren uzmanlar, bu belirtilerin başında idrarda kan ve aneminin (kansızlık) geldiğini belirtiyor.

Uzmanlar, “Vücudunuzda sıra dışı ve etkisini sürdüren bir değişiklik görüyorsanız bunu kontrol ettirmek çok önemli. Kanser erken safhalarında teşhis edilebildiğinde tedavinin başarı şansı da yükseliyor.”

Kanser için sekiz uyarı

– Anemi
– İdrarda kan
– Kan öksürmek
– Memede şişlik veya kütle
– Menopoz sonrası kanama
– Prostat testlerinde anormal sonuçlar
– Rektal kanama
– Yutkunma zorluğu

Bu belirtilerin başında idrarda kan ve anemi (kansızlık) geliyor.

İngiltere’deki Keele Üniversitesi’nde çalışan ekibe göre, bunlar arasında rektal kanama, öksürürken kan gelmesi, memede şişlik ya da kitle, yutkunma zorluğu, menopoz sonrası kanama ve prostat testlerinde anormal sonuçlar çıkması da yer alıyor.

Araştırma ekibi, sonucunda kanser olarak teşhis edilmesi ihtimali 20′de bir ya da daha yüksek olan şikâyetleri bir araya getirme hedefiyle yola çıktı.

Yine de bu belirtilerin kişinin hastalığa sahip olduğu şeklinde yorumlanması doğru değil.

Sonuçta kanser teşhisiyle sonuçlanma riski düşük olsa da doktorlar bu konudaki şüphelerin hastanın testler ve muayeneler için daha hızlı yönlendirilmesini sağlayacağını, bunun da birçokları için erken teşhis anlamına geleceğini belirtiyorlar.

Belirli yaşlar için belirli riskler artıyor

Uzmanlar ayrıca söz konusu belirtilerden hangisinin hangi yaş grubu için kanser yarattığını da inceledi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.