Sağlık

Bulaşıcı olmayan öldürücü hastalık diyabet

Uzmanlar, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve kanserin, dünyada bulaşıcı olmaya fakat görülme ve öldürme sıklığı bakımından ilk 3 sırada bulunan hastalıklar olduğunu söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Temsilcisi Prof. Dr. Isuf Kalo’ya göre bu hastalıklarla mücadele için çok büyük sağlık harcamaları yapılıyor ve bu harcamalar her ülkede giderek artıyor.

Nüfus yaşlandıkça daha çok ilaç tüketilmesi ve sağlık hizmetlerinden daha çok yararlanılması, bunun en önemli nedenleri arasında kabul ediliyor. Yeni teknoloji ve araçlarla yeni ilaçlar sağlıkta birçok soruna çözüm getirse de ortaya büyük harcamalar çıkıyor.

Kişisel bilinç önemli

Prof. Dr. Kalo, sürekli vergi yükselterek bu yükün vatandaşa bindirilmesini doğru bulmuyor ve Dünya Sağlık Örgütü olarak amaçlarının, soruna, ellerindeki kaynakların en alt seviyede kullanılmasıyla çözüm bulunması olduğunu söylüyor. Dünyada diyabet için yılda 105 milyar Euro harcanıyor.

ABD’de toplam sağlık harcamalarının 2.4 trilyon dolar olması ve bunun 2 yıl içinde 4 trilyon dolara çıkma beklentisi ise ürkütücü bulunuyor.

“Günümüzde hastalar daha özel ihtiyaçlar dile getirerek daha fazla sağlık hizmeti almak istiyor” diyen Kalo, bu durumun bilimsel ilerlemenin daha masraflı hale gelmesine yol açtığını kaydediyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.