Sağlık

Bronzlaşmadan önce bir kez daha düşünün

Bronz görünüm, pek çok kişi tarafından sağlık ve güzellik göstergesi olarak algılansa da, uzmanlar ‘sağlıklı bronzlaşma’ diye bir kavram olmadığını söylüyor.

Bronz ten, çoğu insan tarafından sağlıklı görünümle özdeşleştiriliyor. Birçok kişi, ten ne kadar bronzsa o kadar sağlıklı ve güzel göründüğünü düşünüyor. Ancak uzmanlar, bunun tam aksini iddia ediyor. Uzmanlara göre bronzlaşma, ‘derinin güneşten hasar gördüğünün ve kendini bundan korumaya çalıştığının bir işareti’ olarak tanımlanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Dr. Sadiye Kuş, “Yaşam boyu beş defadan fazla güneş yanığı geçirmek, deri kanseri geliştirme riskini iki kat artırıyor” diyor.
Deriye doğal rengini veren koyu pigmente ‘melanin‘ adı veriliyor.

Kısa süreli güneş etkisine dikkat
Derimiz güneşe maruz kaldıktan sonra vücut daha fazla melanin üretmeye başlıyor, böylece cilt rengi koyulaşıyor. Güneşin, kısa ve uzun vadeli, cilt üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunuyor. Kısa vadeli etkiler arasında; güneş yanıkları, bronzlaşma ve çiller sayılabiliyor. Uzun vadeli etkiler arasında ise kırışıklık ve lekeler gibi foto yaşlanma belirtileri ile deri kanseri sıralanıyor. Her beş deri kanseri olgusundan dördünde, neden olarak güneşin ultraviyole ışınları gösteriliyor.

‘Melanon’ adı verilen en tehlikeli deri kanseri tipinin, ağır güneş yanığı öyküsü gibi, kısa süreli yoğun güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıktığının unutulmaması gerekiyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.