Sağlık

Brokoli ve karnabahar kolon kanserini önlüyor

Dünyada en sık görülen kanser türleri arasında birinci sırada yer alan kolon kanserinden korunmanın yolu tarama testlerinden geçiyor. Uzmanlar, ilk birkaç yıl belirti vermeyen kolon kanserinden korunmanın en etkili yolunun C ve E vitaminleri almak, brokoli ve karnabahar tüketmek ve herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle kullanılmasında engel yoksa aspirin içmek olduğunu belirtiyor.

Elbette yalnızca bunlar kolon kanserinden korunmak için yeterli değil. Günümüzde en yaygın görülen kanser çeşitlerinden biri olan kolon kanserinin oluşumunda etkili olan birçok faktör bulunuyor. Özellikle aşırı et yenmesi ve hayvansal yağların tüketilmesi bu kanser türünü tetikleyebiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Nevin Yılmaz, kolon kanseri ile ilgili soruları yanıtladı.

Kolon kanseri nasıl oluşur?
Kolon yani kalın bağırsak, sindirim sisteminde atık maddelerin depolandığı kısımdır. Kolonun son parçası rektum olarak adlandırılır ve anüsle (dışkının çıktığı yer) birleşir. Kolon ve rektum tümörleri yani kanser, boru seklindeki kalın bağırsağın iç yüzünde büyür. İyi huylu olanlar polip olarak adlandırılır ve komşu dokulara ya da diğer organlara yayılmaz. Polipler kolonoskopi sırasında kolayca çıkarılabilirler ve zararsızdırlar ancak çıkarılmayan polipler yıllar sonra kanserleşebilir.

Kolon kanserleri ise metastaz diye adlandırılan; komşu dokulara yayıldıkları gibi uzak organlara da yani akciğer ve karaciğere yerleşebilirler. Metastaz olduğunda tedavi şansı azdır.

Kolon kanserine yakalanma riski kimlerde daha fazladır?
Aşırı doymuş ve hayvansal yağ tüketen gelişmiş ülkelerde kolon kanseri daha sık görülür. Sebep olarak yağ yıkım ürünlerinin kanserojen (kanser yapıcı) etkisi sorumlu tutulmuştur. Sebze ve lifli beslenmenin ise kanserojenlerin bağırsaktan atılmasını artırarak kolon kanser riskini azaltacağı gösterilmiştir. Kolon polipleri; yani iyi huylu tümörler erişkinlerde yüzde 10 ile yüzde 27 oranında saptanmaktadır.

Hayat standardı ve ilerleyen yaşa göre bu oran artmaktadır. 60 yaşın üzerinde her iki kişiden birisinde polip saptanabilir. Birinci derece yakınlarında kolon kanseri olanlarda da risk yüzde 18 daha fazladır. Kalıtımsal geçiş tüm kolon kanserlerinin yüzde 5’ini oluşturur ve kanser genellikle 50 yaşından önce gelişir. Ailede birkaç kişide birden gözlenebilir ve genelde başka organ kanserleri ile birliktedir.

Karında şişkinlik ve ağrı belirti olabilir!

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.