Sağlık

Biberonlardaki gizli tehlike

Uzmanlar, dünyanın pek çok ülkesinde üretimi durdurulan ve kullanımı yasaklanan kimyasalları içeren biberon ve plastik ürünlerin, bağışıklık sistemi bozukluklarına, nörolojik sorunlara, obezite, meme kanseri, kısırlık gibi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkat çekiyor.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel yaptığı yazılı açıklamada, üretimi durdurulan BPA adlı kimyasal maddeyi içeren biberon ve plastiklerin zararlarına değindi.

Özel, Türkiye’de de üretilen ve satışa sunulan biberonların büyük kısmında birçok hastalığa neden olan ve bebeklerin gelişimini olumsuz yönde etkileyen bir kimyasal madde kullanıldığının ortaya çıktığını belirterek, “Başta Amerika, Kanada, Fransa, Danimarka olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde üretimi durdurulan ve kullanımı yasaklanan bu kimyasalı içeren biberon ve plastik ürünler, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi bozuklukları, nörolojik sorunlar, obezite, hiperaktivite, kalp hastalığı, meme kanseri, kısırlık gibi sağlık sorunlarına yol açıyor ve bunun yanında gelişim çağındaki çocukların ve özellikle bebeklerin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

Üretimi durdurulmalı

Açıklamada, Amerikan Federal Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı’nın (EFSA) yabancı üreticilerle yaptıkları görüşmeler sonucunda hazırladıkları rapora göre, özellikle bebekler üzerinde ölümcül tehlike arz eden BPA maddesi içeren biberonların ve plastik ürünlerin üretiminin 2010 yılı sonuna kadar, stoklarda olan ürünlerin ise 2012 yılı sonuna kadar satılabileceğinin bilgisinin verildiği kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu kimyasalın kullanılmasının tüm ülkelerde yasaklanmasını isteyen EFSA’nın ise, Avrupa Komisyonu’yla ortak hareket ederek, ürünlerin acilen pazardan toplatılmasını sağlayacağını açıkladığı paylaşıldı. Açıklamada öte yandan Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Eczacılık Grubu’na (PGEU) gönderdiği yazıyla bu konunun eczacıların gündemlerine almasını ve tüm diğer paydaşların birlikte hareket etmesini önerdiği belirtildi.

Her 10 biberonun 9’unda bu madde bulunuyor

Açıklamada, plastik maddeleri daha dayanıklı hale getirmek için, biberonlarda, sert plastiklerde ve ev gereçlerinde kullanılan BPA maddesinin, Türkiye’de hala birçok maddenin üretiminde kullanılmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.