Sağlık

Beta karoten akciğer kanserini kolaylaştırıyor

Antioksidanlar ve vitaminlerin olumsuz etkilerinin bulunduğunu belirten uzmanlar, bunlar içinde yer alanlardan biri olan beta karotenin tüketilmesinin özellikle sigara içenlerde akciğer kanseri gelişimini kolaylaştırdığı uyarısı yapıyor.

HÜ Onkoloji Enstitüsü Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Çelik, sigara içenlerin kesinlikle B-karoten almaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Tüm antioksidanlar, potansiyel olarak kemoterapi ve radyoterapinin etkisini azaltabildiğinden tedavi altında antioksidan alınmaması isteniyor. Antioksidan kullanan 200 binden fazla hastanın katıldığı bir analizde, Vitamin A, E ve Beta-karoten kullananlarda ölüm riskinin daha çok olduğu gösteriliyor. Vitamin C ve selenyum için durum belirsizlik gösteriyor. Hekim takviyesi olmadan vitamin A ve E kullanılmaması gerekiyor.

Kalsiyum, magnezyum, potasyum ve çoğu zaman vitamin karışımları da içeren mineraller, özellikle kemik metastazı olan veya kalsiyum yüksekliği bulunan hastalarda sakıncalı olabiliyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.