Sağlık

Bebeklerinize beslenme sonrası su içirin

Uzmanlar anne babaları, 6 ayını doldurmuş bebeklere beslendikten sonra mutlaka su içirmeleri gerektiğini belirtip, bebeği ağzında biberonla uyutulmanın tehlikeli olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Süt dişlerinde oluşabilen biberon çürüğünü önlemek için dişlerin, gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbentle silinmesi gerekiyor.

Diş Hekimleri Birliği Genel Sekreteri Nezih Yavuz Tan, süt dişleri çıkmaya başlayan bebeklere beslendikten sonra mutlaka su içirilmesi gerektiğini söyledi. Bebeklerde bazen ilk çıkan dişlerin üzerinde kahverengi lekeler oluştuğunu ve bu dişlerin kırılıp döküldüğünü belirten Tan, bu lekelerin çürük olduğunu ve dişlerin çürük nedeniyle kırıldığını söyledi.

Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasına “biberon çürüğü” adı verildiğini belirten Tan, “Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü veya inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce veya uyku sırasında bebek anne sütü veya biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir” dedi.

Bebeğinizi biberonla uyutmayın

Tan, bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisinin zor olduğuna dikkati çekerek, biberon çürüğünden korunmak için koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerektiğini vurguladı.

Bebeğin ağzında biberonla uyuma alışkanlığının önlenmesi gerektiğini söyleyen Nezih Yavuz Tan, biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcıların da ilave edilmemesini istedi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.