Sağlık

Bebeklerde gaz sancısının giderilmesi

Bebeklerde gaz sorunu ebeveynlerin hayatını kabusa çevirir. Sürekli ağlayan ve huzursuz olan bebekler anne babaların da canlarını bir hayli sıkmaktadır. Çoğu anne-baba bebeğinin neden ağladığını anlamakta güçlük çekse de, bebeklerin ağlamalarında ki en büyük sorunlardan biri, gaz sancısıdır.

 

Özellikle akşam saatlerinde anneyi emen yada yemeğini yiyen bir bebeğin ağlaması 3 saatten fazla sürüyorsa mutlaka gaz sancısı var demektir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hande Özgün Karatepe, bu gibi durumlarda ebeveynlerin bebeklerini rahatlatacak bir yönteme başvurmalarını, eğer denedikleri yöntemler halen bebeği rahatlatmadı ise mutlaka bir doktora götürülmesini öneriyor.

Gaz sancısı yeni doğan bebeklerde 2-3 hafta sonra başlar. 4. ve 6. haftalarda sancı giderek artar. Gaz sancısının nedenleri tam olarak bilinemese de yanlış emzirme teknikleri ve emme sırasında bebeğin havayı fazla yutmasının neden olduğu düşünülür. Bazende annenin aldığı besinler, annenin emzirme sırasındaki endişe ve korkuları, bebeğin rutinindeki değişiklikler de gaz sancısın ortaya çıkmasında etkili olabilir.

 

Belirtileri

 

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.