Sağlık

Bebekler su ihtiyacını nasıl karşılar?

Uzmanlar, aşırı kusma, ishal, ateş gibi olağandışı durumlar ve hastalıklar haricinde altı ayını doldurmamış bebeklerin gerekli suyu anne sütünden temin ettiğini ve su içmeye ihtiyacı olmadığını belirtiyor.

İlk altı ay bebek, ihtiyacı olan suyu anne sütü ve hazır mamadan alır. Bu nedenle, çölde yaşayan bebeklere bile, ilk altı ay anne sütü ya da hazır mama dışında ek su verilmez.

Katı besinlere başlandığında, ek suya da başlanır. Altı aydan büyük bebeklere, aldıkları besinle birlikte günde 4-6 kez su verilmelidir. Suyu öğün içinde verilmemesi, çocuğun sıvı gereksinimini karşılamak için gereksiz yere fazla yemesine, dolayısıyla da kilo almasına yol açar.

Besinlerin hepsinde bir miktar su mevcuttur. Meyve ve sebzelerin % 80-95’i sudur. Çocuğa yüksek oranda protein içeren et, yumurta sarısı verildiğinde, bunların böbreklerden atılabilmesi için bebeğin ek suya gereksinimi vardır.

Meyve suları, meyveler, sebzeler, puding ve muhallebinin böbrek atılım yükü az olduğundan fazla ek su içilmesini gerektirmezler. Çoğu anne, çocuğu fazla su içiyor diye gereksiz kaygıya kapılır. Oysa çocuklar beden ağırlıklarına göre erişkinlerden daha çok sıvı almalıdırlar.

Çünkü vücutları % 50-75 oranında su içerir. Öte yandan çocuk az yerse, fazla hareket ederse, ateşi, kusması, ishali varsa, hava sıcaksa, nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirse su gereksinimi daha da artar. Çocukların su ihtiyacı temiz içme suyu, meyve sebze suyu, soda, çorba bitki çaylarıyla karşılanabilir. Besinleri hazırlarken ağzı kapalı şişelerde satılan temiz su kullanılır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.