Sağlık

Bebekle uçak yolculuğu sakıncalı mı?

Bebekle uçak yolculuğu yapmak bir çok aileyi endişelendirse de uzmanlar, bir haftadan büyük sağlıklı bebeklerin uçağa binmesinde herhangi bir sakıncanın olmadığını söylüyor.

Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Hilda Çerçi Özkan, “Sağlık sorunu olmayan yenidoğan bebekler 250 metre yüksekliğe ayarlanan kabin içi basıncında hiçbir problem yaşamazlar” diyor.

Birçok havayolu şirketi bir haftadan küçük bebeklerin uçuşunu acil tıbbi bir neden olmazsa kabul etmiyor, bazı havayolları ise bebek bir haftadan küçükse uçmasında sakınca olmadığına dair doktor raporu isteyebiliyor.

Dr. Hilda Çerçi Özkan, uçak yolculuğunun sakıncalı olduğu durumları ve bebekle güvenli bir uçak yolculuk yapmanın püf noktalarını anlattı.

“İleri derecede kansızlığı, doğumsal kalp hastalığı, ağır akciğer hastalığı olanların uçak yolculuğu sakıncalı olabilir, seyahat öncesi mutlaka doktoruna danışması önerilir. Aktif enfeksiyonu olan çocukların hem kendileri için hem de diğer yolculara da enfeksiyonu bulaştırabilecekleri için çok zorunlu olmadıkça iyileşene kadar uçmaması gerekir. Özellikle bir kulak enfeksiyonu varsa kabin içi basınç değişiklikleri şiddetli kulak ağrılarına yol açabilir. Sinüzitli çocuklarda da aynı şekilde şiddetli baş ağrıları oluşabilir. İshali olan çocukların uzun süren uçak yolculuklarında sıvı kaybedebileceği için ishal düzelene kadar uçmaları önerilmez.

Uçak yolculuğu enfeksiyon riskini artırır mı?

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.