Sağlık

Bebek ölümlerine karşı yeni önlemler

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de binde 33 olan bebek ölüm hızını azaltabilmek için hastanelerde Yenidoğan Üst İhtisas Birimleri kurulacağını açıkladı. Bu birimlerde, çocuk hekimleri yenidoğan ihtisası yapacak.

Sağlık Bakanlığı, her gün ortalama 133 bebeğin öldüğü Türkiye’de bu rakamı en aza indirebilmek için yeni önlemler almayı kararlaştırdı. Alınan bilgiye göre, geçen yıl başlatılan Anne ve Çocuk Ölümlerini Önleme Projesi ile binde 33 dolayındaki bebek ölüm hızını ve anne ölümlerini durdurmaya çalışan bakanlık, çocuk hekimlerini ‘yenidoğan’ konusunda uzmanlaştırma kararı aldı.

Pilot olarak Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesi ve Doğumevi’nde başlatılacak uygulama ile ilk etapta 20 çocuk hekimi, ‘Yenidoğan Uzmanı’ olarak yetiştirilecek.

Binde beş oranında

Prof. Dr. Tuncay Küçüközkan, hastanelerinde yılda 20-22 bin doğum gerçekleştiğini, yine yılda bu bebeklerin 4-5 bininin taburcu edilmeden Yenidoğan Servisi’nde tedavi altında tutulmasına gerek duyulduğunu belirtti.

Bebek ölüm oranlarının, ülkelerin en önemli gelişmişlik parametrelerinden biri sayıldığına işaret eden Prof. Dr. Küçüközkan, hastanelerinde bebek ölüm hızının binde 5 olduğunu ve bu sayıyı binde 1′e indirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Yenidoğan servisinde yatan bebeklerin tedavisi için hastanelerinde 5 yenidoğan uzmanının görev yaptığını ve bu uzmanların büyük özveriyle çalıştıklarını anlatan Prof. Dr. Küçüközkan, bilimsel olarak hastanelerinde 20-28 Yenidoğan uzmanının görev yapması gerektiğini bildirdi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.