Sağlık

Bebek bakımı nasıl yapılmalıdır?

Heyecanla anne olmayı bekleyen anne adayları, bebeğinizi  doğurmadan önce bakımını nasıl yapacağınızı öğrendiniz mi? Eğer cevabınız hayırsa uzmanlar sizler için bebek bakımının nasıl yapılması gerektiğini açıklıyor…

Bebek Bakımı

Heyecanla beklenen doğum gerçekleştikten sonra anneler, bebeklerine nasıl bakmaları gerektiğiyle ilgili olarak yakınlarından ve arkadaşlarından gelen öneriler yüzünden ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Bu karmaşa bebek bakımında yanlışlara yol açabiliyor.

Anne sütünün yetersiz olduğunun düşünülüp hemen mamaya başlanması:

Yenidoğan bebeklerin daha iyi büyüyüp gelişmeleri, hastalıklardan korunmaları ve nöromotor gelişimleri için anne sütü büyük önem taşıyor. Hazırlanma ve saklanma sorunlarının olmayışı, ucuzluğu, istenilen her yerde verilebilmesi anne sütünün seçilmesindeki faktörlerden yalnızca bazıları. Anne sütü ilk günlerde fazla miktarda salgılanmıyor. Fakat 3. gün ve 3. hafta da artış gözleniyor. Buradaki en önemli kriter, annenin emzirmek istemesi ve bebeğin emmesidir. Eğer bebeğin emmesini engelleyecek bir sorun varsa (dudak, damak yarağı gibi) anne çalıştığı için emziremiyorsa o zaman anne sütü sağılıp buzdolabında saklanabilir.

Buzdolabından çıktıktan sonra oda sıcaklığına gelince bebeğe verilebilir. Eğer bebek düzenli takiplerinde iyi tartı alıyor ve günde en az beş kez idrar yapıyorsa anne sütü yetiyor demektir. İlave su veya mamaya pek gerek yoktur. Düzenli doktor kontrolünde olan bebeğe gerekirse bir doktor tarafından formül süt dediğimiz mama ilave edilir. Aylık kontrollerinde iyi tartı alan bebeklerin ilk 4-6 ayda yalnız anne sütü ile beslenmelerini öneriyoruz.

Bebekler ne kadar sıklıkla emzirilmeli, gece uyandırılıp emzirilmeli mi?

Bebekler doğdukları ilk günlerde daha sık emmek isteyeceklerdir. Her ağladıkça emmek istedikçe emzirilebilir. Emzirmenin 15 dakikasında bebek açlığının yüzde 70Õini kapatacak kadar emer. Geriye kalan 10 dakika içinde hem keyif yapar, hem de kalan açlığını giderir. Bebekler uyuduklarında en geç dört saatte bir emzirilmelidirler. Bunun içinde yüzlerini ıslak bir mendille silerek, ya da kucağımıza alıp başını aşağıya eğip kaldırarak uyanmasını sağlayabiliriz.

Bebeklere inek sütü verilmesi nasıl olmalıdır?

İnek sütü proteinleri bebeklerin mide-barsak mukozasında alerjik etki yaratabileceğinden ilk bir yılda inek sütü önerilmiyor.

Yenidoğan bebeklerin göğüslerinin sıkılması zararlı mıdır?

Bazı bebekler doğduğunda göğüsleri belirgin olabiliyor. Bu durumu gebelikte anneden bebeğe geçen hormonlar yaratıyor. Hiçbir şey yapmaya gerek yok, kendiliğinden geçecektir. Ancak bazı ailelerin ovuşturduğunu, ya da sıktığını görüyoruz. Bu enfeksiyona yol açabilir.

Penis ucu dar olan çocuğun sünnet zamanının geciktirilmesi gerelir mi?

Fimosis dediğimiz üretra ağzının dar olmasıyla karakterize ve idrar yolu enfeksiyonlarına risk oluşturan bu durumda; eğer çocuk enfekte oluyorsa vakit geçirmeden sünnet yapılması gerekir. “Sünnet düğünü yapılması” gibi nedenlerle ertelenmemelidir.

Bebeğim şaşı mı?

Bebeklerde gözlerde kayma oluşması fizyolojiktir. Ancak üç ayını doldurmuş bir bebeğin şaşılığı devam ettiği, ya da aynı yöne baktığı farkedildiği durumlarda hemen göz muayenesi yapılmalıdır.

Çocuklu evde sigara içilmesi zararlı mı?

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.