Sağlık

Bebeğinizin dilini anlama rehberi

Uzmanlar, anneler için bebek bakımında halk efsanesine dönüşmüş bilgilerin doğrularını öğreten mini bir rehber oluşturdu. Gelin bu faydalı rehbere hep birlikte bir göz atalım…

İşte Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Çelik‘in bebek bakımında rehber niteliğindeki açıklamaları…

1. Emziren anne üşütünce kendi karnı ağırır, bebeğe bir şey olmaz!

Anne üşütürse en fazla kendi karnı ağrır, zira soğukta barsak kasılma ve hareketleri hızlanır, bu da karın ağrısı olarak hissedilir. Ancak bu fiziksel durumun süt yoluyla bebeğe geçmesi söz konusu değildir.

2. Anne gazlı içecek tüketirse bebekte gaz olmaz.

Gazlı içecekler, sıkıştırılmış karbondioksit içeren sıvılardır. Bunlar içildiğinde açığa çıkan serbest karbondioksit midede gaz baloncukları şeklinde şişkinliğe yol açar. Ancak bu gaz baloncuklarının süt yoluyla bebeğe geçmesi fiziksel olarak imkansızdır.

3. Bebek yeşil kaka yapıyorsa araştırmak gerekir.

Bebeğin kakasının yeşil olmasına neden olan çok sayıda sebep vardır. En temel neden barsak pasajının hızlanmasıdır. Barsak hareketini artıran her türlü fiziksel ve kimyasal etken bebeğin kakasının yeşil olmasına neden olur.

4. Tırnaklarını kesmek için kırkının çıkmasını beklemeyin.

Bebeğin tırnakları, tırnak yatağını ne zaman geçerse o zaman kesilir, bunun için kırkını beklemeye gerek yoktur. Bazen bebek doğduğunda bile kesilebilecek kadar uzun olabilir.

5. Hava sıkışınca hıçkırık olur.

Bebeğin hıçkırmasının temel nedeni midede sıkışıp kalan bir hava cebininin mideden dışarı diyafram kasına doğru bir baloncuk oluşturup bu kası uyarmasıdır. Sıkışan bu hava kitlesi geğirilip çıkıncaya kadar hıçkırık devam eder.

6. Ağlayan bebeği sık sık kucaklayın.

Yenidoğan bebeğin, dünyada yapayalnız, savunmasız ve çaresiz olarak, kendini güvende ve huzurlu hissedeceği tek ortam olan anne kucağından şımaracağı gerekçesi ile mahrum kalması ne acı! Bebeklerinizi her ağladıklarında kucaklayın.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.