Sağlık

Bebeğinize ilk 6 ay su içirmeyin

Uzmanlar, doğum sonrası anne sütüyle beslenen bebeklere 6 aylarını dolduruncaya kadar su verilmemesinin çocukları mikroplardan koruduğunu belirtip annelerin bu konulara dikkat etmesini belirtiyor.

İlk 6 ay içerisinde suyun ne kadar kaynatılırsa kaynatılsın içerisinde taşıdığı bakterilerle bebeğin mikrop kapmasına sebep olabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, bu yaştaki bir bebeğin vücut direncinin düşük olmasından dolayı, enfeksiyon kapmaya elverişli bir yapıya sahip olduğuna dikkati çekiyor. Ayrıca bebeğini emziren annelerin de kansere yakalanma riskinin düştüğü belirtiliyor.

Anne sütüyle beslenen bir çocuk ilk 6 ay içerisinde su tüketimini annesinden emdiği süt sayesinde gideriyor. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurhan Evliyaoğlu, “Ne süratle olursa olsun istediğiniz kadar kaynatılmış su verin 6 aylık bir bebek enfeksiyon kapmaya elverişlidir. Bu yüzden bebeğe 6 aydan sonra belirli aralıklarla su verilmesi gerekir.” dedi.

Dünyanın en değerli besin maddesinin anne sütü olduğunu vurgulayan Evliyaoğlu, “Annelerin yaz aylarında ‘su ihtiyacı olabilir’ düşüncesiyle bebeklerine su içirmeye çalışmaları yanlıştır. Çünkü anne sütünün yüzde 90’ı zaten su. Anne sütü yaşayan canlı bir sıvı özelliğini taşıyor. Dünyada bebekler için böyle yararlı bir sıvı yoktur.” dedi.

Anne sütü içerisindeki maddelerden dolayı bebekleri enfeksiyonlara karşı steril ve koruyucu özelliğini taşıdığını kaydeden Evliyaoğlu, çocuğunu emziren annede de kanser riskinin çok düşük olduğuna dikkati çekti.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.