Sağlık

Bebeği kolay emzirme yolları

Anne ile bebeğin uygun pozisyonu alması ve bebeğin memeyi doğru kavraması bebeğin emerken sıkıntı yaşamasını engelleyecektir.Ayrıca bu durum göğüs ucu çatlağı oluşmasını ve yetersiz süt üretimini de engeller.

Birçok anne, koltukta, kanepede, sallanan iskemlede oturarak veya bazen de yatağa uzanarak rahat eder. Özellikle ilk günlerde annelerin düz bir kucak oluşturabilmek için ya ayaklarını kaldırması ya da bir yastıktan destek alması gerekebilir.

Bazı anneler, bebeklerini memelerinin hizasına kadar yükseltir ve orada tutarlar; bazıları ise en doğal emzirme pozisyonu olan duruşta, bebeklerini vücutlarına çaprazlamasına getirerek kendilerine yaslarlar.

En sık rastlanan emzirme pozisyonları ya kucağın üstüne çaprazlama tutuş ya da bebeğin ayaklarının annenin arkasına doğru uzandığı duruştur.

Kucakta Çaprazlama (Beşik Tutuşu)

Bebeğini başını ya dirsek içinize, ya da kolunuzun iç kısmına yerleştirirsiniz. Bütün vücudu size dönüktür. Kolunuzu sırtına yaslayarak destek alır ve elinizle de kalçasını veya arkasını tutarsınız.

Çaprazlama (Beşik Tutuşu)

Emzirdiğiniz memenizin diğer tarafındaki kolunuzla, bebeği göğüs hizanıza kadar yükseltir ve orada tutarsınız. Dirseğiniz bebeğin altını tutar ve kolunuz da sırtına destek verir. Avuç içinizle, bebeğin sırtını tutarsınız ve parmaklarınızla da boynunu tutarsınız. İşaret parmağınızla kulağının altından, başının alt kısmına destek verirsiniz.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.