Sağlık

Bebeğenizin sağlığı için ev yapımı gıdalarla besleyin

Sağlıklı olmasını istiyorsanız bebeğinizi, hazır mama veya pürelerle değil, evde hazırladığınız gıdalarla besleyin.

Illinois Üniversitesi’nde görevli gıda bilimi profesörü Susan Brewer, bebeklere katı gıdalara geçtiklerinde balık da yedirilmesini öneriyor. Geleneksel olarak bebeklere püre halinde sebze ve meyveler verildiğini ve daha sonra tahıllara ve hububatlara geçildiğini söyleyen Profesör Brewer, balık yemenin bebeğe sağlıklı bir beyin ve kalp gelişimi için değerli Omega-3 yağ asitlerini sağlayacağını belirtiyor.

Uzmanlar, hazır mamalar yerine evde yapılanların bebeklerin sağlıklı gelişimi açısından daha yararlı olduğunu söylüyor. İşte bebeğiniz için evde hazırlayabileceğiniz gıdalara birkaç örnek:

Püreler: Evde yapacağınız püreler, marketlerde satılan kavanoz pürelerinden daha ucuza gelecektir. Her seferinde tek öğünlük ve tek sebze ya da meyveden püre hazırlayın. Örneğin, havuç, patates, elma, armut, muz, avokado, şalgam. Daha sonra ise yeni tatlar oluşturmak için elma ile havuç, havuç ile kabak gibi birkaçını karıştırabilirsiniz. Bebekler genellikle yer elmasının tadını sever. Bunun için yer elması, somon balığı ve brokoliyi püre haline getirerek lezzetli ve besleyici bir yemek yapabilirsiniz. Kıvamını tutturmak için süt ya da su kullanabilirsiniz. Sonra kalan gıdayı tek öğünlük kaplara alıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Kaşık maması ve tahılları: Marketlerde satılanların daha pahalı olduğunu belirten uzmanlar, bunları da evde hazırlayabileceğinizi açıklıyor. Kahve değirmeni ya da süper etkili bir blender varsa, pirinçleri içine dökün ve cihazı çalıştırın. Çıkan pirinç tozunu dondurucuda uygun poşetlerde saklayın.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.