Sağlık

Batının yaşam biçimi kanser ediyor

Son raporlara göre “sigara içmek, az hareket etmek ve doymuş yağ oranı yüksek besinleri tüketmek” gibi Batı tarzı alışkanlıklar kanseri tetikliyor. Ancak Batı’da kanserin erken fark edilme oranı çok daha yüksek…

Amerikan Kanser Derneği’nin Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu verilerine dayanarak hazırladığı rapordan ürkütücü sonuçlar çıktı. Rapora göre, dünyada bu yıl yaklaşık 7.6 milyon kişinin kanserden ölmüş olacağı tahmin ediliyor.

Kanserden her gün 20 bin kişinin öldüğü, 12 milyondan fazla kişinin de kansere yakalanacağını gösteren raporda, gelişmiş ülkelerdeki yeni 5.4 milyon kanser vakasından 2.9 milyonunun, gelişmekte olan ülkelerdeki 6.7 milyon vakadan da 4.7 milyonunun ölümle sonuçlanacağı vurgulandı.

‘Zenginlik’ etkiliyor
Zengin ülkelerde erkeklerde en fazla prostat, akciğer ve kolon kanserine, kadınlarda da meme, kolon ve akciğer kanserine rastlandığı, gelişmekte olan ülkelerde de erkeklerde akciğer, mide ve karaciğer, kadınlarda ise rahim ve meme kanserinin görüldüğüne dikkat çekildi. Amerikan Kanser Derneği raporunda ayrıca özetle şu bilgiler yer aldı:

Sigara çok etkili
Dünyada kanser vakalarının yaklaşık yüzde 15′i enfeksiyondan kaynaklanıyor. Gelişmekte olan ülkelerde enfeksiyona bağlı kanser oranı gelişmiş ülkelerdekine göre 3 kat fazla. (Yüzde 26′ya yüzde 8)

Gelişmekte olan ülkelerdeki ölümler, erkenden tanı konulamaması ve tedavi olanaklarının yetersiz olmasından kaynaklanıyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.