Sağlık

Batık kıl nasıl önlenir?

Cilt güzelliğine gölge düşüren sorunların birisi olan ve sık sık meydana gelen batık kıl, özellikle bacak bölgesinde ve kadınlarda görülmektedir. Çıkmayan kıllar deri altında kalarak hiç hoş bir görünüm sağlamazlar. Bacakta kara bir leke gibi dururlar. Hatta zamanla daha da fazlalaşarak, bacakların o pürüzsüz ve temiz halini önlemiş olur.

Bacakta batık kıl oluşmasında en büyük sebep, cildin yapısıdır. Eğer cildiniz kendi kendini yenilemekte hızlı davranmıyorsa kıl batıkları ortaya çıkar. Kıl batıkları, ölü derinin üstüne çıkmayan, deri altında kalan kıllardır. Bu yüzden cildiniz ölü deriyi bir şekilde atması ve kıllarında rahatlıkla yukarı çıkması gerekir.

Kılların temizlenmesi için kullanılan yöntemlerin sürekli değiştirilmesi de, kıl batıklarına yol açan bir sebeptir. Örneğin; jiletten epilatöre yada jiletten ağdaya geçiyorsanız kıl batıkları görülebilir. Epilatör yada ağdadan sonra jilete geçmek, bu soruna biraz çözüm olabilir. Nedeni ise, jiletin ölü deriyi birazda olsa kaldırmasıdır. Ama bu yöntem, cilde zarar vererek, kılların daha çok çıkmasına neden olur.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.