Sağlık

Basit tedbirlerle kanseri önleyin

Dünyada her yıl 7,5 milyon insanın ölümüne neden olan kanserin ölüm nedenlerinin başında geldiği ve önlem alınmadığı takdirde 2015 yılına kadar 85 milyon kişinin kanserden yaşamını yitireceği belirtiliyor.

Dünyada her yıl 7,6 milyon can alan kanserin başlıca ölüm nedeni olduğu, önlem alınmazsa 2015′e kadar 85 milyon kişinin bu hastalıktan yaşamını yitireceği bildirildi. Ancak, basit önlemlerle kanserin önlenebileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile sivil toplum kuruluşu Uluslararası Kanser Karşıtı Birlik, ortak düzenledikleri Dünya Kanser Günü etkinliklerinin bu yılki temasını “Kanser önlenebilir” olarak belirledi.

Kuruluşlar, her yıl 12 binden fazla yeni vaka görüldüğünü, 7,6 milyon kişinin kanserden öldüğünü, önlem alınmazsa 2015 yılına kadar 85 milyon kişinin bu hastalıktan yaşamını yitireceğini vurguladı.

Ancak sigarayı bırakmak, alkol tüketimini azaltmak, güneşe fazla maruz kalmamak, sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve kanseri tetikleyen bazı hastalıklardan korunmak gibi basit önlemlerle vakaların yüzde 40′ının önlenebileceğine dikkat çekildi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.