Sağlık

Başarılı emzirmenin püf noktaları nelerdir?

Anne sütünün özellikleri, emzirmenin faydaları ve bebeği emzirmenin püf noktalarını uzmanlar açıkladı. İşte o açıklama : 

Anne Sütünün Özellikleri

Dogumdan sonra bebegini kucagina alan annenin ilk almasi gereken kararlardan birisi, anne sütü mü, mama ile besleme mi konusudur. Gerçi bu sorunun cevabi, artik bilimsel olarak verilmistir, ve bilim çevrelerinde anne sütü yerine mama verilmesinin önerilmesi söz konusu degildir. Ancak yine de, ülkemizde annelerin %90?ina yakini, sadece anne sütü vermenin yeterli olmayacagini düsünerek, bebeklerine su yada bu maddeleri ek olarak vermektedirler. Bu tür beslenme, bir süre sonra, bebegin anne sütünü almak istememesine ve bir süre sonra da anne sütünün kesilmesine neden olmaktadir. Tekrar edersek, hasta olanlar ve prematüreler (erken doganlar) dahil olmak üzere ilk 6 ayda bebek için en uygun gida sadece anne sütüdür. Iste anne sütünün neden iyi olduguna dair birkaç ipucu:

Anne sütü, bebekle anne arasindaki duygusal bagi artirir:Dogumun hemen ardindan annenin bebegini emzirmesi, bebekle anne arasinda kuvvetli bir duygusal bag olusturur. Bu bag, annenin bebegine daha yüksek sorumlulukla baglanmasina yol açar, bebegin dis dünya iliskileri daha uyumlu olur.

Anne sütü, beyin gelisimine katkida bulunur:Beyin hücreleri için gerekli yag oranlari en iyi anne sütüyle saglanir.

Anne sütü alan bebekler daha sagliklidir:Anne sütü, bebegin bagisiklik sisteminin en büyük destekçisidir. Bebeklerin en sik yakalandigi enfeksiyon hastaliklardan olan kulak ve solunum yolu enfeksiyonlari, anne sütü alanlarda daha az görülür. Bunun disinda, su hastaliklar, anne sütü alanlarda daha az görülür:
Menenjit,
Idrar yolu enfeksiyonu,
Ishal,
Seker hastaligi gibi kronik hastaliklar,
Allerjik hastaliklar- egzema, astim, gida allerjileri

Bagisik sistemi yeterince gelismemis prematüre bebekler, anne sütünden özellikle çok yarar görürler.

Emzirmenin anneye yararlari:

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.