Sağlık

Bakanlıktan obeziteyle mücadele planı

Sağlık Bakanlığı, son yıllarda diğer ülkelerinin yanı sıra Türkiye’de de en önemli sağlık sorunlarının başında gelen obeziteye karşı seferberlik başlattı. Bakanlık tarafından hazırlanan “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” obeziteyle mücadele için belediyelere gönderdi.

Sağlık Bakanlığı, “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında 1500 Belediye Başkanlığı’na Yerel Yönetimler Aktivite Planı gönderdi. Plana göre belediyeler, şehir içi alanları otomobillere göre değil, yayalara, engellilere, bisiklet kullananlara öncelik vererek tasarlayacak.

Asansör yerine merdiven

Özellikle ev hanımlarına yönelik egzersiz programlarının hazırlanmasını ve televizyon kanallarında yayımlanmasını sağlayacak olan belediyeler, kısa mesafelere araçla değil, yürüyerek gidilmesinin özendirilmesine yönelik aktiviteler yapacak.

Alışveriş merkezleri gibi toplu kullanım alanlarında egzersiz yapılan alanların oluşturulması için de çalışama yapacak olan belediyeler, parklarda egzersiz alanları, basketbol ve futbol sahası gibi alanlar oluşturacak.

Plan dahilinde merdiven kullanmayı engelleyecek herhangi bir sağlık problemi yoksa bireylerin asansör yerine merdiven kullanmasına yönelik aktiviteler yapılacak olan belediyeler, spor tesislerinden bireylerin gün içerisinde yararlanmaları için gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlayacak.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.