Sağlık

Bahar yorgunluğunun nedenleri ve tedavisi

Bahar yorgunluğu olarak başlayıp akabinde bahar depresyonuna dönen ruh durumu, psikiyatrlara göre tedavi edilmezse ciddi sonuçlara yol açabilen ve önemsenmesi gereken bir sağlık sorunu. İşte bahar yorgunluğu ve sonrasında yaşanabilecek sağlık sorunlarının nedenleri ve alınabilecek önlemler…

Klinik psikolog Rebia Erdoğan, baharda böylesi bir depresyon yaşanmasının nedenini açıklarken, “Bahar bir uyanışı sembolize ediyor. Ama uyanmalar iki şekilde olur. Uyandığın zaman bazen yapamadıklarını hatırlayarak uyanırsın ve ihtiyacın olanlara karşı yeni bir sürece başlamanın kaygısı da olabilir. Bu durumda çatışmalar yaşanabilir.

Ayrıca baharda doğal olarak değişim, mevsime adaptasyon süreci oluyor. Bünyesinin ihtiyaçlarını ve enerjisini kontrol etmesinin getirdiği bir kaygı da yaşanabilir belki bu nedenle depresyon tetikleniyor” diyor. Erdoğan’a göre; Bahar depresyonlarında ağırlıklı olarak bünye, tüm kışın yorgunluğundan çıkma, sonra yeni bir harekete geçme ve yeni bir şeye alışmanın kaygısını taşıyor.

Erdoğan, “Ben bu depresyonu, daha çok yeni başlayan süreçte, baharla birlikte yeni beklentilere hazırlanmak kaygısıyla açıklıyorum. Bütün sendrom içindeki beklentilerin, yaşanmışlıkların, yaşanmak üzere olanların veya yaşanması beklenip de yaşanmamışların devrini kapatması, terk etmesi olarak açıklıyorum” diyor.

Bahar yorgunluğunun belirtileri
– Bitkinlik,
– Neşesizlik,
– Uyuşukluk,
– Uykuya dalamamak ve uyanamamak,
– Sürekli sıkıntı hali.

Psikolog Nursel Telman ise bahar depresyonunda, kış saatinden yaz saatine geçmenin bile etkisinin olduğunu söylüyor. Telman’a göre, saat değişimi önemli çünkü insanlar zaten erken kalkamıyorken, bir saat daha erken kalkmak zorunda kalıyor. Ve vücut biyoritmi açısından bu önemli. Bunun yanı sıra havanın da etkisi küçümsenemez. Güneş yüzünü göstermeye başladıktan sonra her sıkıntıyı dağıtıyor ama bahar da aynı zamanda bir uyuşukluk da olabiliyor.

Telman, “Bence insanlar için aydınlık saatler daha fazla ve dinlenemiyorlar ve o yorgunluğu yaşıyorlar. İnsanın yaşamında kaliteli bir uyku çok önemli. Eğer o uykuyu alırsa insanın yorulan beyinsel hücreler yenileniyor” diyor.

Bahar yorgunluğunun insanları zorladığını ama biraz disiplinle sabahları erken kalkıp egzersiz yapmanın bu zorlanmayı ortadan kaldıracağını belirten Telman, “Baharın, doğanın uyanışını görmek harika bir olay. Kokular nefis geliyor, çiçekler açıyor. Oysa günümüz insanı ağırlıklı olarak şehirde yaşıyor ve çok büyük problemi var, doğayı göremiyor ki. Uyanıp servislere gidiyor, işyerleri suni olarak aydınlatılıyor” diyor.

Bahar yorgunluğu ve depresyonunu yenmek için öneriler

– Özellikle kıştan bahara geçerken bol vitamin almak gerekiyor
– Bol bol egzersiz yapmak gerekiyor
– Gelenin getireceklerini bilmemenin kaygısını yaşamak yerine sürprizlerin güzel olduğunu düşünmek lazım
– Baharın içinde, beklentilerin gerçekleşme ihtimaline hazır olmak lazım
– Erken kalkmak da bahar yorgunluğunu atmak açısından çok önemli.
– Uyku saatine dikkat etmek gerekiyor
– Beynimizi organize etmemiz lazım ki bizim için yararlı olan emirleri versin.
– İnsanın kendisini kötü haberlere, uyuşukluğa teslim etmemesi gerekiyor
– İnsan silkinir ve ben şuyum, bunu yapmak istiyorum derse kendi dışındaki dünyayı da manipüle edebilir.
– Güne düzenli başlamak çok güzel bir olay sevgi verip sevgi aldığınız zaman artılar alıyorsunuz.

Bahar yorgunluğuna karşı alınabilecek önlemler

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.