Sağlık

Aş ermek bebeği hastalıklardan koruyor

Hamile hanımlar, salgılanan hormonlarla kokuya hassas hale gelir. Bunun sonucunda bazı yemeklerden hoşlanmama, iğrenme söz konusu olur. Bu, aslında anneyi zararlı maddeler içeren besinlerden koruyan bir kalkandır. Yine bazı yiyecekleri canının çekmesi de vücudun ona ihtiyacı olduğu içindir.

Anne olanlar çektikleri, baba olanlar da şahit oldukları için pek çok insanın yaşadığı bu hâdiseyi çok iyi bilirler. Meselenin aslını bilmeyen bazıları; “Yine kim bilir ne yedin?” diye hanımını suçlar.

Hanımlar da kendi aralarında konuşurken; “Aman benim hamileliğim çok sıkıntılı oluyor.” diyerek tekrar çocuk sahibi olmak istemediklerini söylerler. Bazıları da kış ortasında karpuz, yazın portakal isteyerek etraflarındakileri seferber ettiklerinden söz ederler. Mide bulantısı, kusma veya belli gıdalara karşı aşırı isteklilik veya isteksizlik olarak bilinen, hamileliğin göstergesi olan belirtiler, halk arasında aş erme deyimi veya sabah hastalığı ile ifade edilmektedir.

Aş erme belirtileri genellikle hamileliğin ilk üç ayı içinde (7–12 haftalar arası) müşahede edilir. Aş ermenin klinik göstergesi olan bulantı ve kusmaların şiddeti, bünyeden bünyeye ve beslenme muhteviyatına bağlı olarak değişir. Hâmile kadınların çoğunda bulantı ve kusma şikâyetleri, hamileliğin dördüncü ayından itibaren kesilir. Çok az kadında bu şikâyetler dördüncü ve beşinci aya kadar uzayabilir.

Aş ermek hastalık değil

Sızıntı dergisinin mayıs sayısında Dr. Selim Aydın’ın imzasıyla yer alan yazıda son yıllarda yapılan araştırmaların aş ermeye Allah’ın birçok hikmetler yüklediğini belirtiyor. Çünkü aş ermek bir sıkıntı veya hastalık değil, tam aksine yavruyu koruyan bir fizyolojik kalkandır.

Aş ermeye ne sebep olur?

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.