Sağlık

Artık annelik için yaşın önemi yok

İngiltere’de iki kısırlık tedavi kliniğinin hazırlıklarını başlattığı yeni uygulamayla sonraki yıllarda anne olmayı isteyen kadınlardan alınan yumurtalık dokuları saklanacak ve bu dokular kadının anne olmayı istediği dönemde yumurta geliştirilmesinde kullanılacak.

İki kliniğin uygulamaya hazırlandığı yöntemde, anne olmayı ertelemek isteyen kadının yumurtalıklarından alınan doku örnekleri, bir tür doku bankasında dondurularak saklanacak. Kadının anne olmaya karar verdiği yıllardaysa bu dokulardan laboratuvar ortamında yumurta elde edilmesi mümkün olacak.

Uzmanlar, bu yöntemde kullanılacak yumurtalık dokusunun birkaç milimetrelik bir parça olacağını, ancak bu parçada bile binlerce olgunlaşmamış yumurta bulunduğunu belirtiyor.

Kadınların daha sonra anne olmasını sağlayacak bu küçük doku, laparoskopi yöntemiyle yapılacak bir ameliyatla alınacak.

İngiliz basını, uygulamanın geç yaşlarda anne olmak isteyen, kariyeri ön plana alan ya da doğru erkekle karşılaşamayan kadınlar için acele etme gereğini ortadan kaldırdığını duyurdu.

Uygulamanın hazırlıklarının sürdürüldüğünü açıklayan İngiliz kısırlık tedavisi merkezleri, yöntemin 5 yıl içinde kullanılmaya başlanacağını bildirdi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.