Sağlık

Anomaliler anne karnında belirlenebiliyor

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, gelişen teknoloji sayesinde bebeklerde sık rastlanan bazı doğumsal anomalilerin, daha anne karnında iken teşhis edilebildiğini, hatta bu aşamada cerrahi müdahalenin mümkün olduğunu belirtti.

Üçüncü ay önemli
Özellikle çocuk ürolojisi sahasında birçok doğumsal anomalinin anne karnında ultrason yardımıyla teşhis edilebildiğini ifade eden Prof. Söylet, böbreklerin şişmesi ve büyümesine neden olan değişik idrar yolları problemlerinin veya idrar torbasına ait bazı doğuştan anomalilerin, hamileliğin üçüncü ayından itibaren görülebildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Bunların özellikle her iki böbreği birden ilgilendiren ve böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilecek olanları ile ilgili anne karnında önlem alınabilmektedir. Bir kısmında ise bebeğin erken doğumu gündeme gelmekte ve müdahaleyle böbreklerin kurtarılmasının planlanması yapılmaktadır. Diğer bir kısım hastada ise doğum normal zamanına bırakılmakta, ancak ilk hafta içinde teşhis ve tedavi yöntemleri devreye sokulmaktadır.”

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.