Sağlık

Annenizin kalçaları sizi kanser edebilir

İngilterede yapılan bir araştırmaya göre; annesi geniş kalçalı olan kız çocukları, diğer çocuklara oranla 3 kat daha fazla meme kanseri riskiyle karşı karşıya kalıyor…
Anneleri geniş kalçalı olan kadınlar, meme kanserine diğerlerine göre 3 kat daha fazla yakalanıyor. Ergenlik döneminde fazla kadınlık hormonu salgılanması sonucu genişleyen kalçaların bu riski gelecek nesillere taşıdığı tespit edildi.

İngiltere’de South Hampton Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, annesi geniş kalçalı olan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, meme kanseri riskinin temellerinin ergenliğe girilen dönemlerde atıldığını, fazla kadınlık hormonu salgılanması sonucu genişleyen kalçaların bu riski gelecek nesillere taşıdığını tespit etti.

6 bin kadın üzerinde yapılan araştırma, geniş kalçalı kadınların çocuklarının meme kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, annesi geniş kalçalı olan kız çocukları, diğerlerine oranla 3 kat daha fazla riskle karşı karşıya.

Çocukların kendilerinden önce bir ya da daha fazla kardeşi olması durumundaysa risk 7’ye katlanıyor.

Bilim adamları bu durumu yüksek östrojen, yani kadınlık hormonu seviyesine bağlıyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.