Sağlık

Anne sütünün bebeğe faydaları nelerdir?

Yeni doğan bebekler için en faydalı besin kaynaklarından biri anne sütüdür. Anne sütü yalnızca enfeksiyon hastalıklarını değil  şişmanlık, kalp ve diyabet gibi önemli problemleride ortadan kaldırıyor. 

ABD’ de yapılan bir çalışmada 2 yaş sonrası çocukların zekaları değerlendirildiğinde anne sütüyle beslenen çocukların zeka yaşının biberonla beslenenlerden daha yüksek bulunduğu belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü´nün verileri dünyada her yıl 1 milyondan fazla çocuğun anne sütü ile beslenemediği için ishal, solunum yolu ve diğer infeksiyonlardan öldüğünü gösteriyor. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, her bebeğin doğumdan ilk yarım saatle bir saat içinde emzirmeye başlanmasını 4-6 aya kadar yalnız anne sütü ile beslenmesini öneriyor. Bilim adamları, bundan sonrada ek besinlerle birlikte olmak koşuluyla en az 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmenin devam ettirilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Anne sütünün öneminin bilinmesine rağmen uygulamada anne sütüyle beslenen bebek oranının düşük olduğu belirtiliyor. Yaşamın ilk 4-6 ayında bebeklerin sadece emzirilmeleri hemen bütün farklı toplum ve kültürlerde en üstün beslenme şekli olarak benimsenmiştir. Ülkemizde ortalama anne sütü alım süresi 10 ay olmasına rağmen yaşamın ilk üç ayında anne sütüyle beslenen bebeklerin oranı yüzde 13.8 ‘dir.

Birçok ülkede annelerin büyük çoğunluğunun bebeklerine yapay yiyecek ve içecekler vermeye 4. aydan çok önce başladıkları, 2 yaşından çok önce anne sütü ile emzirmeyi kestikleri görülmektedir. Bu durumun sık rastlanan nedeni annelerin sütlerinin yeterli olduğuna inanmamaları veya emzirmede bazı güçlüklerle karşılaşmalarındandır. Bazen de bu durum, annenin ev dışında çalışması ve işine devam ederken aynı zamanda nasıl emzireceğini bilmemesinden kaynaklanmaktadır.
Anne sütünün yararları

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.