Sağlık

Anne ölümleri kadınları tehdit ediyor

Uzmanlar, yılda 500 binden fazla kadının gebelik ve doğum sırasında öldüğünü açıkladı. Dünya Sağlık Örgütünce yapılan bir araştırmada, dünyada her yıl 15-19 yaş arası ortalama 14 milyon kadının doğum yaptığı, yılda 500 binden fazla kadının gebelik ve doğum sırasında öldüğü ortaya çıktı.

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyadaki anne bebek ölümlerine dikkat çekmek için hazırlanan, ‘Anne Sağlığı Hakkında 10 Gerçek’ isimli araştırmanın ilginç sonuçlar içerdiğini söyledi.

AIDS’ten sonra ikinci sırada
Araştırmada, tüm dünya üzerinde yılda toplam 500 binden fazla kadının gebelik ve doğum sırasında oluşan komplikasyonlara bağlı olarak öldüğünün belirtildiğini ifade eden Zengin, araştırmada gelişmekte olan ülkelerde üreme çağındaki kadınlarda gebeliğe ve doğuma bağlı ölümlerin AIDS’den sonra ikinci sırada geldiğinin yer aldığını belirtti.

Zengin, araştırmaya göre dünyada anne ölümlerinin yüzde 70′inden fazlasına ciddi kanama, enfeksiyonlar, güvenli olmayan doğumlar, hipertansif bozukluklar ve ilerlemeyen doğum eyleminin neden olduğunu ifade etti.

Türkiye’de anne bebek ölümleri AB standartlarında
Türkiye’de ise anne ve bebek ölüm oranlarının AB standartlarında olduğunu ifade eden Zengin, 2007 yılı verilerine göre Türkiye’de bebek ölüm oranının binde 16.07, anne ölüm oranının da yüz binde 21.1 olduğunu bildirdi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.