Sağlık

Amazon kadınlarının taktiği kanseri önlüyor

Kadınlarda sıkça görülen bir hastalık olan meme kanseri hayati bir risk taşıyor. Son zamanlarda birçok ünlününde meme kanserine yakalanması kadınların bu hastalıktan daha da korkmasına neden oldu. Eğer ailenizdeki birden fazla kişi meme kanserine yakanlandıysa, gerçekten korkmalısınız. Çünkü sizde risk grupları içerisinde olabilirsiniz.

Ailesinde meme kanserine yakalanmış kişiler olan kadınların bir an önce gen taraması yaptırmasını öneren uzmanlar, gen taşıyan kadınlarında bir an önce memelerini aldırmalarını öneriyorlar. Kanserin erken evrede testip edilmesi kişinin kanserden kurtulma şansını daha da yükseltir. Geç fark edilen kanser yaşam süresini kısaltabilmektedir.

Meme kanserinin testipidi; meme MR’ı, meme ultrasonu ya da mamografi ile mümkündür. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kemal Yandakçı, bu testlerin birbirine alternatif yöntemler olmadığını tam tersine birbirlerini tamamladığını bildirdi.

Yandakçı, 40 yaş üzerindeki kadınlar için mamografi öneriyor. Çünkü 40 yaşın altındaki kadınlarda meme yapısının yoğun olması süt dokusunun fazlalığına yol açar. Bu nedenle iyi bir mamografi için süt dokusunun değilde yağ dokusunun fazla olması gerekmektedir. MR ve meme ultrasonu ise radyasyon riski taşımadığından dolayı 40 yaş altı kadınlar için uygundur.

40 yaş üzerindeki 8 kadından birinde meme kanseri görülmektedir. Bu nedenle Yandakçı, adet sonrası her kadının kendini elle muayenesi etmesini öneriyor. Yaptığınız muayene sizin hayatınızı kurtarabilir. Yandakçı: “Adetten sonraki ilk hafta içinde içten dışa doğru elin üç parmağıyla dairesel hareketlerle elle muayene yapılmalıdır. Hastaların birçoğu memenin yapısı karmaşık olduğu için kitleyi tanıyıp tanıyamayacaklarından şüpheleniyor. Ama memede kanser olan bir kitleyi kadınlar muhakkak hisseder. Sert, düzensiz ve ağrısız kitleler korkutucudur. Meme başının içeri çekilmesi, koltuk altında kitle oluşumu, memede kızarıklık, şişlik gibi daha nadir belirtiler de görülebilir. Ailesinde, özellikle anne, abla, kardeş gibi birinci derece akrabalarında meme kanseri olan kadınlar, mutlaka meme kontrolünden geçmelidir. Meme kanseri erken teşhis edilirse tam tedavi şansı yüksektir. Teşhis evresi ilerledikçe hastanın yaşam süresi kısalır.” dedi.

Genetik Geçiş Riski

Meme kanserinde en önemli faktör ailedir. Birici derecede yakınlarda görülen meme kanseri büyük risk demektir. Bu nedenle birinci derecede yakınlarında meme kanseri olanların düzenli olarak kontrol yaptırılmasını öneren Op. Dr. Kemal Yandakçı kontrol sırasında kanser teşhisi konulan kadınların da koruyucu mastektomi(memenin alınması) yaptırmasını uygun görüyor.

Tek Memesini Aldırdı!

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.