Sağlık

Alzheimer hastalığı neden olur?

Unutkanlık ile başlayan Alzheimer hastalığı zamanla dil ve görsel fonksiyonlarında kaybolmasına neden olur. Alzheimer ciddiye alınması gereken bir hastalıktır diyen Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A Hastanesi (BRSHH) Nöroloji Uzman Dr. Barış Topçular, bu hastalığın önemli bir risk taşıdığını dile getirdi. Hastalığın nedenleri hakkında bizleri bilgilendiren Topçular, bu hastalığın erken başlamasında en büyük neden olarak genetik faktörleri görüyor.

Alzheimer Nedenleri

 

Dr. Barış Topçular, Alzheimer’ın 65 yaş üstü kişilerin risk altında olduğunu ama bazende erken yaştaki kişileri hedef aldığını söyledi. Alzheimer ile ilgili olarak Dr. Barış Topçular’ın verdiği diğer bilgiler şöyle;

“Alzheimer hastalığı nadir olarak erken yaşlarda da kendini gösteriyor. Yaşla birlikte artış gösteren bir hastalık olan Alzheimer, 65-74 yaş arası kişilerde görülme sıklığı %5 iken; 85 yaş üzeri kişilerde %40′a çıkıyor. Alzheimer hastalığı kişinin normal yaşlanma sürecini ciddi derecede etkiliyor.

Alzheimer için en büyük etkenlerden biride genetik faktörler. Yaşla birlikte artış gösterse de geçmişinde Alzheimer hastalığı olan kişiler büyük risk altında. Özellikle erken başlayan Alzheimer hastalığının en büyük nedeni bu!

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.