Sağlık

Allerjik konjoktivit nedenleri ve tedavisi

Sabah uyandığınızda gözlerinizde bir şey varmış gibi hissediyor musunuz? Yada gözleriniz akıntıdan dolayı sanki birbirine yapışmış gibi mi? Eskisi kadar net göremiyor musunuz? O halde sizde göz sorunlarından biri olan allerjik konjoktivit olabilir.

 

Allerjik konjoktivit, göz kapakları ve göz yuvarlağının bir bölümünü örten şeffaf şekildeki zarın iltihaplanması yada enfeksiyon kapmasıdır. Allerjik konjoktivit oluşum sebebi ise bakteriler, enfeksiyonlar yada açılmamış gözyaşı kanallarıdır. Yetişkinlerde görülen allerjik konjoktivit genellikle viral yada bakteriyel enfeksiyonlardan ve allerjik reaksiyonlardan kaynaklanırken, bebeklerde ise göz yaşı kanallarının tam olarak açılmamasına bağlı ortaya çıkar.

Gözlerinizin beyazları pembe renkte görülmeye başlamış olabilir, net görme sorunları yaşayabilir, gözünüzde yabancı bir cisim varmış gibi batma olabilir yada rahatsız edecek kadar gözlerinizde yapışıklık olabilir. Tüm bunlar allerjik konjoktivit belirtileridir. Konjonktivadaki iltihap gözlerin kırmızı yada pembe gibi görünmesine neden olur. Bu kızarıklık yada pembelik allerjik konjoktiviğin en belirgin özelliğidir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.