Sağlık

Alkolün azı da çoğu da kanser riskini artırıyor

Az içildiği takdirde yararlı olduğu iddia edilse de, Fransa’da yapılan yeni bir araştırma, her gün düzenli olarak içildiğinde bir kadeh alkolün bile kanser riskini artırdığını açıkça ortaya koydu.

Fransa’da yayımlanan Le Figaro gazetesinin internet sitesinde yayımlanan araştırmaya göre,vücutta kanser yapıcı moleküle dönüşen alkolün, ağız, boğaz, kalın barsak, rektum, meme, karaciğer, yemek borusu ve gırtlak kanseri riskini yüzde 168’e kadar artırabildiği ortaya çıktı.

Fransa Ulusal Kanser Enstitüsünden Dominique Maraninchi ve Fransa Halk Sağlığı Genel Müdürü Didier Houssin, günde bir kadehin ağız, boğaz ve gırtlak kanseri riskini yüzde 168, yemek borusu kanseri riskini yüzde 28, meme kanseri riskini yüzde 10 ve kalın barsak-rektum kanseri riskini yüzde 9 artırabileceğine dikkati çektiler.

2007’de yapılan 7 binden fazla bilimsel araştırmanın yer aldığı uluslararası rapora dayanarak bir broşür hazırlayan bilim adamları, riskin, alkol türüne göre değil, günde içilen alkol miktarına göre arttığını vurguladılar.

Alkol kanser riskini nasıl artırıyor?
Vücutta alkolün, özellikle karaciğer ve ağızda bulunan alkol dehidrojenaz adlı enzim tarafından, kimyasal maddelerden hidrojeni ayıran asetaldehit molekülüne dönüştüğünü ve enzimin başka bir enzim tarafından yok edildiğini belirten bilim adamları, kanserojen molekülün birikiminin fazla alkol tüketen ya da genetik olarak asetaldehidini çok yavaş azaltan bünyelerde yüksek seviyede kaldığını ifade ettiler.

Alkolün doğrudan ağız, gırtlak ve yemek borusundan muközlerin geçirgenliğini artıran çözücü etki yarattığı da kaydedildi.

Kanserden korunmak için
“Beslenme-Kanserden Korunma” adlı broşürde bilim adamları, kanserden korunmak için meyve sebze tüketilmesi, et ve şarküteri ürünleri tüketiminin azaltılması ve fiziksel faaliyetler yapılması önerisinde bulundular.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.