Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Akupunktur ile sigara bırakma

Günümüzde birçok hastalığa derman olan bu metodun ana prensibi, vücudun bozulan enerji dengesini yeniden sağlamaktır. Bu vücuttaki hassas noktaların iğne yardımıyla uyarılmasına dayanan bir tedavi yoludur. Sigara için bir kimsenin sempatik, parasempatik ve merkezi sinir sistemi gittikçe zaafa uğramaktadır.

Akupunktur uzmanı doktor, hastanın üzerinde belirlediği hassas noktalara iğne batırma operasyonları sonucunda, hem sinir sisteminin dengelenmesine yarayan gerekli enerji akışını sağlayacak, hem de bu kişiyi sigaradan tiksindirerek uzattıracaktır.

Akupunktur yardımıyla sigarayı bırakmak isteyen kişilere uygulanacak tedavinin gerçekleştirileceği hassas noktalar şunlardır;

Sigarayı bırakmakla doğan huzursuzluğa karşı; Bileklere.

Mideyle omurga arasında sinir sistemini dengelemek için; Göğüslerin arasına ve sağ köprücük kemiğine.

Safra kesesinin yaydığı enerjiyi düzenlemek için; Şakaklara, parmaklara, kulakların tepe kısımlarına.

Kalın bağırsağın düzenli işlemesi için; Başparmak ve işaret parmağının birleştiği noktaya ve burun kanatlarının yanlarına.

Burunda bulunan hassas noktalara uygulanan akupunktur

Çelik bir iğne yardımıyla burundaki hassas noktalara uygulanan bu tedavinin süresi birkaç dakikadan birkaç saate kadar uzayabilmektedir. Amaç, sigara içen kişinin üst solunum yollarını ve sinüslerini temizleyerek dumandan belli bir tiksinti duymasını sağlamaktır.

Batı ülkelerinde sıklıkla uygulanan bu metot sayesinde, seansa katılanların %64’ünün ilk tedavi esnasında, %78’inin ise 2. ve 3. Seanslardan sonra sigarayı bıraktıkları gözlenmiştir.

Kulaktaki noktalara akupunktur uygulaması

Kulaktaki hassas noktalar tespit edilerek, çeşitli metallerden yapılan iğnelerle, nöro-vejetatif sistem dengeye getirilmek istenmektedir. Kulaktaki hassas noktalara uygulanacak iğnelerle sigara kolaylıkla bırakılabilir. İğneler uygulanacak noktaya göre, gümüş, çelik veya altın olabilmektedir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.