Sağlık

Akdeniz mutfağı astımın ilacı

Akdeniz mutfağının, çocukları astım ve solunum yolu alerjilerinden korumada yardımcı olabildiği bildirildi. İngiliz, Yunan ve İspanyol araştırmacılar, Girit’in kırsal kesimlerinde yaşayan 700 kadar çocuk üzerinde yaptıkları araştırmada, sebze ve meyve yönünden zengin beslenen çocukların bu hastalıklara karşı korunduğunu saptadı.

Araştırma, İngiltere’deki Milli Kalp ve Akciğer Enstitüsü, Girit Üniversitesi ve Barcelona’daki Çevre Epidemiolojisi Araştırma Merkezi tarafından yapıldı.

Bilim adamları, İngiltere gibi Avrupa’nın bazı bölgelerinde çocuklar astıma yakalanırken Girit gibi bazı yerlerde neden yakalanmadığı sorusuna yanıt bulmak için araştırma yaptı.

Araştırmacılar, evcil hayvan ve ev tozu akarlarının sebep olduğu hırıltılı soluma, alerjik nezle gibi astım semptomlarına baktı. Girit’te deri alerjilerinin sık görüldüğü, bunun çocukların ev tozu akarları gibi alerjenlere tepki gösterdiği anlamına geldiği belirtildi. Ancak bunun, astım gibi solunum yolu alerjilerine dönüşmediği belirlendi.

Araştırmacılar, ayrıca 7-18 yaş arası çocukların ailelerine, 9 kategoriye böldükleri 58 gıdayı ne sıklıkla aldıklarını sordu. Bu kategorilerin, sebzeler, meyveler, balık, tahıl, et, kümes hayvanları, süt ürünleri, kuru yemiş ile margarin ve sıvı yağlar olduğu belirtildi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.