Sağlık

Akciğer kanseri tedavisinde umut veren yöntem

Her yıl 35 bin İngiliz’in hayatını kaybettiği akciğer kanserinde yeni uygulanan bir tedavi yönteminin başarılı olduğu iddia edildi. 79 yaşındaki Don Moulden, yeni tedavinin uygulanmasını kabul eden kişilerden birisi oldu. Altı sene önce akciğer kanserine yakalandığını söyleyen Moulden, “Yapılan 10 saatlik ameliyatın ardından tümörün bulunduğu akciğerimin sağ kısmı alındı.

Daha sonra akciğerimin sol kısmında da tümör olduğu ortaya çıktı. Doktorlar akciğerimin yarısının olmaması sebebiyle ışınla tedavi olamayacağımı ve yaklaşık 1 yıl ömrümün kaldığını söylediler” dedi.

Bu haber karşısında yıkıldığını söyleyen Moulden, bu olaydan üç hafta sonra 2006 yılının haziran ayında Londra Üniversitesi Hastanesinden Doktor Jeremy George ile tanıştığını belirten Moulden şöyle devam etti:

“Bronoskopi yaptı ve beni incelemeye başladı. Her üç ayda bir boronoskopi oldum. 2007 yılında kötü haber aldım, tümör büyüyor ve kanser yayılıyordu. Bana, kanserin erken teşhisinde uyguladıkları bir tedavi yönteminden bahsetti. Tedavi olmak için kabul ettim.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.