Sağlık

Aile hekimliği geçişi ne durumda?

İstanbul’da aile hekimliği sistemine geçeli henüz 2 ay oldu. Ufak tefek aksaklıklar olsa da sistem işlemeye devam ediyor. Ancak vatandaşların çoğu halen bu sisteme alışamadı. Kimi aile hekimini hâlâ bulamadı kimi ise gitmiyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, aile hekimliği sisteminin sadece hizmetlerin ücretsiz olarak vatandaşların ayağına götürülmesi anlamına gelmediğini, aynı zamanda düzenli bir kayıtla sağlık yöneticilerine iyi bir veri kaynağı da oluşturacağını söyledi.

“Aile hekimliği ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, insanları motive etmekte ve belli bir noktaya sürüklemekte” diyen Dokucu, İstanbul’un aile hekimliği uygulamasına geçen 69. il olduğunu belirtti.

“Aile hekimliğinde hastane ilişkileri” konulu panelde önemli isimler bir araya geldi. İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, aile hekimliği sisteminin sadece hizmetlerin ücretsiz olarak vatandaşların ayağına götürülmesi anlamına gelmediğini, aynı zamanda düzenli bir kayıtla sağlık yöneticilerine iyi bir veri kaynağı da oluşturacağını söyledi.

Dokucu, İstanbul’da 1980′li yıllarda 35 sağlık ocağı bulunduğunu, 100 küsur hekimin çalıştığını belirterek, bu sayının 2003′te 217 sağlık ocağı ve 672 hekime çıktığını kaydetti.

Büyük bir gayretle bu noktanın belli bir seviyeye getirildiğini vurgulayan Dokucu, 217 olan sağlık ocağı sayısının 31 Ekim 2010 tarihi itibariyle 764′e çıkarıldığını aktardı.

İstanbul’da sağlık ocağında varılması planlanan rakamın 899 olduğunu dile getiren Dokucu, “Bu, İstanbul’un 900 ayrı noktasında 2 ila 6 arasında hekimin çalıştığı merkezlerde insanların yürüyerek erişebilecekleri, temel sağlık hizmetleri alabilecekleri, tamamen ücretsiz olarak kurgulanmış bir hizmeti ayağına götürmektir. İstanbul’un ulaşabildiği iyi rakamlardan biri diye düşünüyorum” dedi.

“Vücuttaki yağ oranı miktarı bile aile hekimi kayıtlarında yer alacak”

Dokucu, aile hekimliği ile temel sağlık hizmetlerinde bir miktar daha ileri gidebilmeyi hayal ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Aile hekimliğine geçişle beraber, sağlık ocağı otomasyon sisteminin tamamının kayıt altına alındığı, vatandaşların tamamının bir aile hekimi tarafından bütün parametrelerle takip edilebildiği ve o kişiye ait hastalıkların, raporların kayıt altına alınıp online olarak görülebildiği bir sisteme geçiyoruz.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.