Sağlık

AIDS artık kader değil

Bilim dünyasının çabaları sonucu, şu günlerde çağın vebası AIDS’in değişen yüzüyle karşı karşıyayız. AIDS hastaları artık hemen ölmüyor. Çok sayıda ilaç alsalar da, yeni tedavilerle yaşam süreleri giderek uzatılıyor.

HIV enfeksiyonu, Human Immunodeficiency Virus (HIV) olarak adlandırılan virüsün, bağışıklık sistemini bozması sonucu, vücudun normalde dirençli olduğu birçok enfeksiyona ve kansere karşı koruma sağlayamamasına neden oluyor.

İlk kez 1983 yılında tanımlanan AIDS’den (Acquired Immune Deficiency Syndrom) enfekte olmuş hasta sayısı, çeşitli kaynaklara göre 2008 yılında, 250 milyon civarında olacak. Dünya’da hergün 8 bin yeni AIDS’li diğerlerinin arasına katılır ve virüsün yayılma hızı da giderek artarken, henüz tam çaresi bulunamayan bu korkunç hastalığa karşı uygulanan ilaç tedavileri, hastaların ömrünü giderek uzatıyor.

Aşı çabaları

Pasteur Enstitüsü, Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü, Amerikan Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi’nin ortaklaşa yürüttüğü AIDS aşısı çalışmalarında, en son faz olan 3. faza gelinmesi ise, tıp camiasınca büyük bir başarı olarak kabul ediliyor. Amerikan Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarından Dr. Yeşim Özen, bu çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“AIDS’e karşı çalışmalarda, virüs sayısını çok azaltan veya sıfıra indiren kombine ilaç tedavileri uygulanıyor. Bunlar yaşam süresini ve kalitesini artırıyor. Bu ilaçlar, HIV virüsünün çoğalmasını sağlayan enzimlerin aktivitelerini durdurarak tedavi sağlıyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.