Sağlık

Afrodizyak nedir?

Afrodizyak; cinsel istek ve gücü kamçıladığı öne sürülen maddelere topluca verilen isimdir. Çin ve Hindistan’ın eski hekimlik kavramında bazı yemeklerin ve bitkilerin önemli bir afrodizyak etkisi olduğu kabul edilirdi.

Afrodizyak; seks arzusunu, cinsel istek ve zevki arttırabilecek olan her türlü madde ya da harekete afrodizyak denir.

Bütün eski kültürlerin kendilerine özgü afrodizyakları olmasına rağmen bütün bunların kökeninde erotik şehveti ve zevki arttırma amacı vardır.

Şehveti ve zevki arttırabilecek olan yemeklerin ve bitkilerin haricinde, her iki cinsin de farklı algılayabilecekleri eşyalar, hareketler vardır. Yani aslında, sadece bitkiler ve yemekler afrodizyak etkisi göstermezler, bunlarla beraber görsel zevkler (jartiyer, pornografi vb.) cinsel birleşme pozisyonları, fanteziler gibi durumlarda afrodizyaklar arasındadır.

Genel anlamda, eğer bir şey sizin cinsel arzunuzu olumlu yönde etkiliyorsa, bu afrodizyaktır. İnsanların çok eski zamanlardan beri düşlediklerinden biri de olağanüstü cinsel güce sahip olmaktır,

Tabi ki biz burada, kendi kitabımıza bağlı kalarak bu konuyu sadece bitkiler anlamında inceleyeceğiz. Şunu da unutmadan söyleyelim, bugün tıp alanında yapılan deneyler, ilaçların insanlar üzerinde farklı farklı etkileri olduğunu gösteriyor. Bundan dolayıdır ki önerilerimizde insanlar üzerinde farklı etkiler gösterebilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.