Bilim & Teknoloji & Fizik ve Sanat Genel

The Turk – İlk Satranç Oynayan Türk Robot – Türk (satranç otomatı)

Tarafından yazılmıştır Alkan Kaya

The Turk – İlk Satranç Oynayan Türk Robot – Türk (satranç otomatı)

Merhaba, bu yazıyı yazma nedenim çok basit aslında Türk denildiği zaman akan suların durulduğu ama günümüzde geldiğimiz hal ciddi anlamda beni derinden etkiledi. Evet Türküm ve bunu söylemekte ne kadar gurur duysam da Türklüğün ayaklar altına alınması canımı yakıyor. Çoğu insanın bilmediği bir kaç bili paylaşacağım çok teknik değil çok rahat bir şekilde anlayıp ne Türk olduğunuz için gurur duyabilirsiniz. Geçenlerde bi dizi izlemek istedim ne göreyim diziler arasında Terminator: The Sarah Connor Chronicles başladım izlemeye konuyu zaten hepimiz biliyoruz ama bilmediğimiz bi konu ise diziyi mutlaka izleyin dizinin her bölümünde Türk kelimesini duyacaksınız neden mi? Türk bildiğimiz gibi ilk satranç oynayan robot ve bu robotu duyan meraklı bi genç yazılımcı bunu yapmak istiyor vs… diye devam ediyor filminde de bildiğiniz gibi robotlar dünyaya saldıryor filan filan filan ama bu robotların atası Türk 🙂 çok komik mi değil ve dizide robotların satranç oynayan ilk robot Türk den sonra gelişerek zamanla Terminator halini almasını anlatıyor 2. sezondayım bittiğinde yine ufaktan bilgi paylaşımı yaparım.

Dünyada doğruluğu kabul edilen en geniş kapsamlı bilgi kaynağı wikipedia hepimiz duyduk gelelim işin komik ve saçmalamasına. Google amcaya soralım ilk robot diye bize vereceği cevaplar çok açık iki örnek vereceğim ki bunların linklerini paylaşıyorum dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Robot 1920 li yıllardan bahsediliyor ve diğer linkte ise https://tr.wikipedia.org/wiki/El-Cezeri Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen Ebû’l İz El Cezeri’nin Leonardo da Vinci’ye ilham kaynağı olduğu düşünülür diyor ki İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri 1206 yılında ölmüş bir Türk demek istediğimi anladınız mı?

Biz Türklerin en övgü ile anılan bi robotu var resimde de gözüken robot dünya bunu The Turk olarak bilir. Türk satranç oynayan bir robot 1769 yılında yapılmıştır. Biz nerde hata yaptıkta dünyada lider iken bu hale geldik? kafamda deli sorular. Çok fazla laf kalabalığı yapmadan bir kaç bilgi paylaşımında bulunacağım tarihimiz bize ışık tutması dileği ile ….

Kaynak: http://www.anatoliamed.com/ilk-satranc-oynayan-turk-robot/

İlk Satranç Oynayan Türk Robot

Yabancı kaynaklarda The Turk ya da Mechanical Turk – Mekanik Türk olarak geçen ilginç bir santranç oynayan robottan haberiniz var mıydı?

Türk, satranç oynayan bir robot olarak o yıllardaki Osmanlı kiyafetlerini giyiyordu. 18. yüzyılda icat edilen bu makine 1770’ten 1854’e kadar insanların oldukça ilgisini çekiyor bir robotun nasıl santranç oynadığının merak konusu olmasını sağlıyordu.

Türk, hatta satrançta Napoleon Bonapart’ı bile yenerek, tarihin önemli isimleriyle bile satranç oynadı. Benjamin Franklin bile Türk’ün bir hile olduğundan şüphelendiyse de bunu kendi zamanında doğrulayamamıştı.

Bu “muhteşem otomaton”un yani robotun mucidi  Wolfgang von Kempelen maçlardan önce içini açıp makinenin her tarafını göstererek bir hile olmadığını gösteriyordu. Fakat Kempelen bu açıdan tıpkı bir sihirbaz gibiydi ve  hile olmadığını iyice gösterdikten sonra bile hile yapıyordu.

Rakiplerini çok şaşırtan yenilmez Türk, çok saldırgan bir satranç oynuyordu. Rakiplerin onu test etmek için yaptığı hileli hamlelerde, taşı kaldırıp eski yerine koyuyorlardı.

Napoleon’un ilk hilesinde taşın yerini değiştiren Türk, ikinci hilede taşı oyun dışına almış, üçüncüde ise koluyla taşları süpürerek maçı bitirmişti.

Bütün bu maçların esas galibi ise makinenin içindeki bölmeden oynayan cüce satranç ustasıydı. İnsan oyuncuları zorlayan bir satranç makinesi olarak derin bir efsane bıraktıysa da, gerçekten ustaları zorlayan ilk makine Mekanik Türk değil , IBM’in Deep Blue bilgisayarı olmuştu.

Cihazın ismi dönemin Türk kültürünün Avrupa’da ilgi çekmesi (Hacivat ve Karagöz Gölge oyunlarından etkilenmeleri) ve Avrupa’nın büyük bölümünün Türk akınlarından nasibini alıp, uzun süre Türk egemenliği altında yaşaması nedeniyle toplumsal bellekte yer edinen, güçlü Türk imajından almıştır.

Hatta  bu cihaz ile ilgili “Mekanik Türk”  isimli Tom Standage tarafından bir kitap  yazılmış ve 2004 yılında Saga Yayınları tarafından Gülenbilge Zanardi çevirisiyle yayınlanmıştır.

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_(satran%C3%A7_otomat%C4%B1)

Türk, bir masa ve bir insan modelinden oluşan sahte bir mekanik satranç oyuncusu (otomat). 1769 yılında 6 ay kadar bir sürede yapılıp 1770’de ilk kez İmparatoriçe Maria Theresa için sergilendiğinden beri bu konu tartışılmıştır. Otomat Viyana’da İmparatoriçe Maria Theresa’nın hizmetinde çalışan mekanikçi Wolfgang von Kempelen tarafından yapılmıştır.

İmparatoriçe Maria Theresa için yapılan bu otomat, 120 cm uzunluğunda, 105 cm genişliğinde ve 60 cm yüksekliğindedir. Akçaağaçtan ve üzerine satranç tahtası çizilmiş tekerlekli bir kabinet önünde oturan bıyıklı, sarıklı ve pelerinli bir Türk figüründen oluşuyordu. Öndeki kapak açılıp dolabın ve Türk’ün içine bakıldığında irili ufaklı pek çok kaldıraç, makara ve başka karmaşık mekanik sistemler görülebilmekteydi.

Kurularak çalışan Türk, karşısındaki gönüllüyle satranç oynamaya başladığında, gözleri satranç tahtasını tarıyor, başını arada bir sallayıp satranç taşlarını eliyle hareket ettiriyordu. Yaptığı işler bunlarla da kalmıyordu; pek çok oyunda rakibini yenmeyi de başarıyordu. Yaptığı hamlenin bittiğini başını üç kez sallayarak belirten otomat, maç sonrasında seyredenlerden gelen soruları satranç tahtasının yanında bulunan özel bir tepside harfleri birleştirerek yanıtlayabiliyordu. [kaynak belirtilmeli]

Türk’ü izleyenler onlarca yıl boyunca onun sırrını çözmeye çalışmışlardı. Bazıları çok ilginç teoriler üretmişler ve bu açıklamalara gazetelerde geniş yer verilmişti. Bir teoriye göre satranç taşlarının içine yerleştirilen mıknatıslar sayesinde Türk taşları oynatıyordu.[kaynak belirtilmeli] Bir başka teori ise kuklanın içine bir çocuğun girmiş olduğunu savunuyordu.[kaynak belirtilmeli]

Dr. Gamaliel Bradford ve ünlü yazar Edgar Allan Poe en akılcı çözümleri üretenler olmuştu. Edgar Allan Poe, otomat hakkında yazdığı “Maelzel’s Chess” adlı tanıtım yazısında Mekanik Türk’ü şöyle tasvir ediyordu:
1821 yılında Londra’da gerçekleştirilmiş Satranç Oynayan Türk gösterisi ilanı
“ Oyunu kazanmadan önce kafasını bir zafer edasıyla sallıyor, kendini beğenmiş bakışlarla etrafına göz gezdirdikten sonra sol kolunu herzamankinden daha geriye çekiyor ve parmaklarını bir süre dinlendiriyor. ”
Bu söylenenlerin hepsi sadece teori bazında kalıyordu, kimse Türk’ün nasıl işlediğini ispatlayamıyordu. Türk’ün sahibi olan kişiler ve yakın çevresi de sırrı saklama konusunda çok kararlı davranıyorlardı, bu sayede uzun yıllar boyunca Türk’ün gizemi insanları ona çekti. Tabi bu sayede sahiplerine de bir miktar para kazandırdı.[kaynak belirtilmeli]

Kempelen 1804’te Viyana’da öldükten sonra otomat birkaç kez el değiştirdi ve son olarak Beethoven’ın yakın arkadaşı Johann Maelzel adlı bir makine mühendisi şovmenin eline geçti.[kaynak belirtilmeli] Daha sonraları ilk metronomu yapacak olan Maelzel, otomatı Kempelen’in oğlundan satın almıştı.[kaynak belirtilmeli] En büyük ününü bu dönemde kazanan otomat, 1809’da Napolyon’la da oynadı.[1]

1817-1837 tarihlerinde tüm Avrupa’yı ve Amerika’yı gezen otomat, çalışma mekanizması ve topluluklar üzerinde yarattığı etki nedeniyle birçok kitap ve makaleye konu oldu.[kaynak belirtilmeli] Bunlardan en önemlisi Edgar Allan Poe’nun Kempelen hakkında yazdığı makaledir.[kaynak belirtilmeli]

Satranç oynayan Türk hakkında oldukça ayrıntılı bilgiler içeren The Turk, Chess Automaton (Gerald Levitt) adlı kitapta, otomatın oynadığı ve içinde Napolyon’un oyunun da olduğu 52 adet oyunun ayrıntısını bulmak mümkündür.[kaynak belirtilmeli] Bu oyunların detayları, otomat 1820 yılında Maelzel’in Londra’daki gösterileri sırasında bir arkadaşı tarafından kaydedilmişti. Bu yılı kapsayan, 1787-1837 yılları arasında otomatın içindeki kişi Jacques-François Mouret’ti.
Çalışma şekli

Uzun süreler nasıl çalıştığı üzerinde fikirler yürütülen otomatın içinde satrançta oldukça tecrübeli biri vardı. Kempelen’in ustalığı da seyredenlerin düşündüğü gibi bir makineye satranç oynatmasında değil, kutunun içinde hiçbir şekilde görebilme olanağı olmayan birine satranç oynatabilmesidir. Makinenin içi seyirciye gösterildikten sonra satranç ustası kutunun içine giriyor ve mum ışığında iki büklüm bir şekilde hem karşısındaki oyuncunun yaptığı hamleleri takip edebiliyor hem de otomatı yönetip karşı hamleleri yaptırabiliyordu.

Mekanik Türk’ün sırrı, mekanizmanın bulunduğu kabinin içindeki bölümlerin katlanabilir olmasına ve mekanizmanın önden görüldüğü gibi kabinin tamamını kaplamamasında yatıyordu.

Kabin içinde, operatörün oyunu takip etmesine yardım eden ikinci bir satranç tahtası daha vardı. Otomatın oynadığı ana satranç tahtasının altında, her karenin altında zemberek şeklinde bir mekanızma ve her taşın altında da bir mıknatıs bulunuyordu. Bu sistem sayesinde kabin içindeki oyuncu hangi taşın hangi kareye oynadığını takip edebiliyor ve ikincil satranç tahtasında yaptığı hamleleri ana tahtaya bildiren özel düzeneği kullanarak Mekanik Türk’ü hareket ettirebiliyordu.

Bir söylentiye göre Kempelen gösterileri sırasında kazandığı paranın büyük bölümünü çok zor olan bu işi üstlenen kişiye vermek zorunda kalmıştır.[kaynak belirtilmeli] Kempelen, satranç oynayan Türk’ün içinde bir insan saklaması ve toplulukları kandırması nedeniyle birçok mekanikçi ve bilim adamı tarafından şarlatanlıkla suçlanmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Kempelen’in ardından
Kempelen’in 1804’teki ölümünün ardından Mekanik Türk elden ele dolaştı ve Johann Maelzel’e ulaştı. O zamana kadar bunun bir aldatmaca olduğundan şüphelenenler çıksa da işin sırrı yıllar boyunca tam olarak ortaya çıkmadı.

1809’da Napoleon Bonapart’ı yenen[kaynak belirtilmeli] Mekanik Türk, satranç zaferlerine Fransa ve İngiltere’de devam etti. 1820’de bilgisayarın babası sayılan Charles Babbage ile bir maç yaptı.[kaynak belirtilmeli]

Artan borçları yüzünden Maelzel Avrupa’yı terk ederek Amerika’ya doğru yola çıktı.[kaynak belirtilmeli] ABD’de başarılı bir turne gerçekleştiren Maelzel, Güney Amerika’da bunu sürdürmeyi düşündü ve Mekanik Türk’ü Küba’ya götürmeye karar verdi. Küba’da, sekreteri ve sırdaşı (ve büyük ihtimalle Mekanik Türk’ün içindeki adam olan) satranç ustası William Schlumberger öldü.[kaynak belirtilmeli] Güney Amerika’da iflas eden Maelzel ABD’ye dönüşte kabininde ölü olarak bulundu ve cesedi denize atıldı.[kaynak belirtilmeli]

Kendisine ün kazandıran iki önemli otomatı dışında Kempelen çok farklı konularda da çalışmıştır. Bratislava Kalesi’ne su taşıma sistemi, bugün halen kullanılmakta olan Tuna nehrinin üstündeki sarkaç şeklindeki köprü, görme yeteneğini kaybeden müzisyen ve yazar bir arkadaşının çalışmalarını yazabilmesi için geliştirdiği körler için yazma makinesi buluşlarından bazılarıdır.[kaynak belirtilmeli] İmparatorluk güzel sanatlar akademisinin üyesi olan Kempelen’in el yazması gravürleri ve çizimleri de mucidin kayda değer bir sanatçı olduğunun göstergesidir.

Mezata çıkarılan Mekanik Türk’ün yeni sahibi Doktor ve Cerrah John Mitchell oldu. Bir kulüp kuran Mitchell, burada kulüp üyelerine ücret karşılığı Mekanik Türk’ün sırlarını göstermeye başladı. Önceleri ufak bir şöhrete kavuşsa da Maelzel kadar başarılı bir şov adamı olmadığı için otomatı 1854 yılında Filedelfiya’daki bir müzeye bağışladı. Yapımından 85 yıl sonra Mekanik Türk “Büyük Filedelfiya yangını”nda yandı ve tarihe karıştı.[kaynak belirtilmeli] Mitchel’in oğlu, Mekanik Türk’ün sırlarını açıkladığı bir kitap yayınladı. Tarih boyunca 15 satranç uzmanı ve ustası Mekanik Türk’le karşılaştı, hakkından birçok kitap ve makale yazıldı.[kaynak belirtilmeli] Fakat hiçbiri Mekanik Türk’ün sırrını tam olarak ortaya koyamadı.[kaynak belirtilmeli]

Mekanik Türk isimli Tom Standage tarafından yazılmış kitap da 2004 yılında Saga Yayınları tarafından Gülenbilge Zanardi çevirisiyle yayınlanmıştır.

Neden Türk?
Dönemin Türk kültürünün Avrupa’da ilgi çekmesi (Hacivat ve Karagöz oyunlarından etkilenmeleri) ve Avrupa’nın büyük bölümünün Türk akınlarından nasibini alıp, uzun süre Türk egemenliği altında yaşaması nedeniyle toplumsal bellekte yer edinen, güçlü Türk imajı buna neden gösterilebilir.[kaynak belirtilmeli]

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.