Fitness & Diyet Genel

Gece (Karanlıkta) Uyumanın Önemi

Tarafından yazılmıştır Alkan Kaya

Gece (Karanlıkta) Uyumanın Önemi; dedim ve devam edeyim dikkatinizi çekeyim direk gece yada karanlıkta diyorum çünkü ışıksız ortam olması lazım ki vücudunuz fizyolojik ihtiyacını tam anlamıyla karşılasın. Bu ne demek?

Uyuma eylemi insan için hatta tüm canlılar için fizyolojik bir eylemdir. Eğer ki uyumanızı engelleyen bir aktivite yoksa mutlaka uykunuz geldiğinde kendiliğinden uyursunuz.

Uyku ayrıca vücudunuzun çalışmasını sağlar siz uyurken çalışan o vücudunuz sizi hastalıklardan korur, kalori harcarsınız 8 saatlik bir uykuda yaklaşık 800 kaloriden fazlasını harcarsınız buda spor yapan zayıflamak isteyenler için çok önemlidir. çünkü sağlıklı bir vücut için sağlıklı beslenme ve sağlıklı dinlenme/uyku gerekir.

Uyuduğunuz yerde ışık olmasın gece lambası açık tv filan hatta mümkünse telefonunuzu kapatın. Çünkü; Melatonin denilen bir hormon var, biyoritmi belirler, gece salgılanır. Bu melatonin hormonunun salınımının olması için uyuduğunuz ortamın tamamen karanlık olması gerekir. Ufak bir aydınlık, güneş ışığı melatonin salınımını baskılar ve uykuyu sürdüremeyiz, uyanık yaşarız. VE gece beşik sallamalar hayallere dalmalar gün içerisindeki aktivitelerinizi düşünmeler sonuç? sabah uyandığınızda dinlenmemiş bir vücut ile güne başlamak…

Sonrasında gelsin sinir gelsin öfke gitsin hoşgörü…

Son olarak şunu sakın unutmayın hani deriz ya kahve çay gibi maddeler içtiğimizde uykumuz kaçmıyor kimilerine göre de uykunuz kaçıyor. bu maddelerin içeriği sebebiyle uykunuzun tetiklenmesini ortalama 6 saat etkiler.

Sağlıklı günler dilerim…

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorum ekle

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.