Genel

Cinselikte kadın ve erkek farkı

Cinselikte kadın ve erkek farkıKadın ve erkek; cinselliği birlikte ama farklı farklı yaşar. Cinsel eylem temel olarak dört farklı safhadan oluşur. Bu safhalarda kadının ve erkeğin yaşadığı farklılıkları, erken boşalma sorununu

Cinsellikte Kadın ve Erkeğin Farkı

Hayvanlar dünyasında bir an önce işi bitirip sıvışmak en iyi stratejiyken, neden sadece insanlarda bu bir sorun olarak görülüyor? Çünkü bizim düşmanımız çok ve bonobolar veya diğer memeliler gibi işi kısa kesmeye, bazı yılan türlerinde olduğu gibi de saatlerce, haftalarca ön sevişme yapmaya vaktimiz yok. Erken boşalma, sadece insan türünde oldukça sık karşılaştığımız bir cinsel sorundur. Çoğunlukla erkeklerde görülür ama kadınların da canını sıkabilir. Erkekler genellikle bu sorunlarından dolayı utanmakta ve tedaviden kaçınmaktadır. Oysa doğru yöntemlerle tedavi edildiğinde çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

ERKEKLERDEKİ CİNSEL EYLEMİN SAFHALARI KADINLARDAN FARKLIDIR

1. CİNSEL DÜRTÜ

Ön sevişme döneminde önce bir cinsel dürtü bulunmalıdır. Bunu ön sevişme takip ettiğinde, kadınlarda klitoriste, erkeklerde ise peniste sertleşme olur. Eğer iki taraf da istekliyse, bunu kayganlaştırıcı sıvıların salgılanması takip eder. Bunlar erkeklerde prostattan, kadınlarda bartolin bezlerinden gerçekleşir. Bunlar aynı isimli bir anatomi uzmanının 1700’lerin başında varlığını keşfettiği bezlerdir. Bezelye büyüklüğündedirler ve kadının şehvet duygusunu hissetmesiyle beraber faaliyete geçerler. Bu sayede kayganlaşma (lubrikasyon) elde edilmiş olur. Heyecan genellikle yüksektir.

2. ÖN SEVİŞME

Bu evre her iki tarafın da istediği kadar sürdürülebilir. Kama Sutra’yı okursanız, 99 adet ön sevişme tekniğinin tanımlanmış olduğunu görürsünüz ama bu şekildeki uygulamaya bizim kültürümüz pek uygun değildir.

3. PLATO

Bir sonraki aşamaya denir. Sevişme eyleminin istendiği kadar uzatılması mümkündür. Genellikle 15-20 dakikayı geçmez ama saatlerce sürdürülmesi de mümkündür.

4. ORGAZM

Erkeklerde tek bir seferden sonra penis söner ve en az 20 dakika boyunca bir daha uyanamaz. Hâlbuki bir kadın yeterince sevgiyle, hem şehvet hem de romantizmle süslenerek yeterince tahrik edilirse, binlerce defa arka arkaya boşalabilir.

ERKEN BOŞALMA PROBLEMİ

Bu cinsel sorun, 40 yaşın altındaki erkeklerde rastlanan cinsel işlev bozukluklarının en başında gelmektedir.

Erken boşalma sorunuyla uğraşan birçok uzman, erken boşalmayı ejakülasyonun (boşalmanın) her iki cinsel eşin istediklerinden daha erken aşamada gerçekleşmesi olarak tarif etmektedir.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.